Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 8 9 [10]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogadywanie po konkursie  (Przeczytany 61069 razy)
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #135 : Grudzień 04, 2021, 14:05:46 »

Przy okazji, co mnie zastrzeliło, komentatorka przeprosiła dziennikarza radia Mercury (czy może raczej słuchaczy) za poświęcenie aż trzech godzin na muzykę poważną Szok Zaiste, straszliwe umartwienie. No tak, jeśli się tak to nazywa, to może faktycznie trzeba przepraszać, że słuchacze musieli zajmować się tak długo jakimiś śmiertelnie poważnymi sprawami Co?
Spójrzmy tylko na drobny przegląd językowy wzięty z haseł w Wikipedii:

Angielski – Classical music
Niemiecki –  Klassische Musik
Czeski - Klasická hudba
...
Turecki – Klasik müzik

Polski - Muzyka poważna Smutny
Co jest z nami??? Mamy uraz do tego słowa?

trochę po czasie, ale coś mi się przypomniało. Jakiś czas temu słuchałem audycji w radiu, której gościem (chodzi o kobietę)  ..

(sorry jestem ortodoksem językowym, uzasadnienie: gość - gościnia, minister - ministra - to brzmi pokracznie, a teraz argument, którego nie da się nie zauważyć, wyobraźmy sobie koncert i konferansjer zapowiada muzyka,który jest kobietą - "przed państwem światowej sławy muzyczka" (pianista - pianistka - tak, ale muzyk - muzyczka - to brzmi śmiesznie.. ministra też brzmi śmiesznie)

wracam do audycji .. gościem była pani muzykolog, która lansowała nazwę muzyka poważna. Prowadzący audycję pyta ze zdziwieniem, "Pani muzykolog, a nie czasem muzyka klasyczna?" Na to pani "mówiąc klasyczna zawężamy pojęcie do muzyki tworzonej w okresie klasycyzmu w muzyce jak np. Beethoven, Mozart czy Haydn" Po tej wypowiedzi rozdzwoniły się telefony i słuchacze zmietli dosłownie panią muzykolog.
Muzyka klasyczna obejmuje cały okres muzyki, a muzyka tworzona w dobie klasycyzmu to muzyka klasycystyczna. Tak oto pani muzykolog dowiedziała się po latach pracy jaka jest różnica.  Chichot  (bardzo współczułem wtedy tej dziewczynie, bo to musiało nie być dla niej miłe).




« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2021, 14:07:20 wysłane przez Casablanka » Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bestiariusz gangsa virtualkennel eobywatel kalinowatyper