Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA  (Przeczytany 30215 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #30 : Czerwiec 01, 2013, 02:26:26 »

Przesluchalem Alessandro D., recital I. Ha, chcialbym, zeby przyjechal w 2015 r. do Warszawy, ciekawe, jakby potraktowali go nasi jurorzy...

Pianista chyba bardziej ekscentryczny od Bozanova. Nie ma mowy o pokorze, jest za to gwaltowna ekspresja osobowosci. Artykulacja, jakosc dzwieku, tempa sluza wyrazeniu wlasnej wizji utworu, nieraz zapewne dosc odmiennej od tej skrywanej w duszy Chopina. Juz Bach grany jest bardzo zdecydowanie, op. 25 Chopina jest za to wrecz kreacja doswiadczalna. Niektore takty slysze jakby po raz pierwszy, wiele miejsc jest hipnotyzujacych. Alessandro nie potrafi zachwycic lirycznym, mieniacym sie p/pp, za to jak Szekspir buduje kontrasty, dramaturgie, tworzy spiecia. Z wielka swoboda. Pare etiud to chyba przykladowo niepoprawny Chopin wg np. prof. Kozubek. Chopin bez zadnych ograniczen.

II recital nie znalazl sie jeszcze na YT, a strona archiwum konkursu nie dziala na tablecie... Chce uslyszec jego final (z Mozartem i chyba Brahmsem). AD wydaje sie byc bardzo pewny siebie. Czy to nie... Bozanov's case?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2013, 02:46:19 wysłane przez Aleksias » Zapisane

kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : Czerwiec 02, 2013, 17:30:28 »

Półfinał zaczął się wczoraj. Jako, że nałożyły się akurat dwa konkursy, skupiłam się wyłącznie na tym, co działo się w Brukseli i nie śledziłam występów w Fort Worth.
Udało mi się jedynie wejść na tzw. chamber music w wykonaniu jednego z moich faworytów - Vadyma Kholodenki. Wraz z Brentano Quartet wykonał Piano Quintet f-moll Francka. Słyszałam ten utwór wczoraj pierwszy raz, do tej pory raczej nie miałam okazji spotkać się z twórczością tego kompozytora. Spodziewałam się czegoś nudnego( sama nie wiem dlaczego), a tu..pełne zaskoczenie. To bardzo emocjonalny utwór, już na samym początku porywający jakby "szarpaną" melodią, bardzo oddziaływujący, sugestywny, epicki, jak barwna opowieść. Zasłuchałam się jak zaczarowana, nie mogłam się oderwać, pomimo że sami możecie sprawdzić w grafiku występów, o której godzinie zafundowałam sobie taki survival dla duszy. To było coś niesamowitego i widziałam, że publiczność na widowni wpadła w podobny trans, aby tuż po zakończeniu poderwać się w zachwycie, któremu dała wyraz głośnymi okrzykami. Naprawdę warto było przerwać swój weekendowy sen, aby doznać czegoś takiego.
No i widzę, że Vadym już podbił serca tutejszej publiki, która wita go gorąco i szaleje po występie.

Dzisiaj o 20:30 kolej na Kolę. Gra dzisiaj recital ze swoim żelaznym repertuarem, czyli Beethovenem op.110, Sonatą nr 7 Prokofiewa i Figaro Fantazją Liszta-Busoniego. Wszystko znane i osłuchane, wierzę że zachwyci wszystkich swoim kunsztem.
I oby tak było, bo z rozlicznych recenzji, blogów, które wyrzuca google pod hasłem konkursu, wynika że opinie na jego temat nie są jednoznaczne: od pełnego, niemal fanatycznego zachwytu do raczej, delikatnie mówiąc, niezbyt pochlebnych opinii (dot.jego dojrzałości muzycznej i rozumienia tego, co gra). Nie jest łatwo: wymaga się od niego coraz więcej - to już nie 17 latek, cudowne dziecko Konkursu Chopinowskiego. Teraz musi udowodnić swoją "dorosłość" w graniu ( choć moim skromnym zdaniem takiej dojrzałości jaką on ma w tym wieku, niejeden z o wiele starszych konkursantów mógłby mu tylko pozazdrościć)

Zaraz po nim - ekscentryk Alessandro Deljavan w muzyce kameralnej. Też jestem ciekawa jego Kwintetu Dworzaka. Występy Deljavana to cały spektakl, więc będzie na co popatrzeć, mam nadzieję że też i posłuchać..
 
Jayson Gillham tez ma ciekawy program recitalu z Rondem Chopina, Debussym i Wariacjami Brahmsa na temat Haendla.

I to wszystko w tzw. godzinach akceptowalnych, potem pozostaje tylko archiwum albo nadranne poświęcenia( ale to tylko dla faworytów..Mrugnięcie )
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #32 : Czerwiec 03, 2013, 01:58:57 »

Gillham w I etapie gral 'Waldsteinowska' Beethovena. Bardzo dobry wykon, zwlaszcza w spektakularnym finale...  Mrugnięcie
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #33 : Czerwiec 03, 2013, 02:24:06 »

Chernov w op. 111 mnie nie poruszyl, choc byly momenty znakomite. Ta nieziemska sonata jest trudna do opisania, trudna dla odbiorcy, nie mowiac o wykonawcy. To nie tylko szczegolna wirtuozeria (specyficzna dla ostatnich lat Beethovena), piekielna polifonia... Arietta + wariacje nadaja jej ogromny ladunek emocjonalny, humanistyczny, wymiar ponaddzwiekowy. Znajdzmy wykonanie the best.

Uwaga. Ch. zaczyna ekscytowac przy Ligettim.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2013, 02:25:56 wysłane przez Mozart » Zapisane

kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #34 : Czerwiec 07, 2013, 20:30:04 »

Występy półfinałowe zakończyły się dawno temu, a ja za bardzo byłam zaprzątnięta swoimi sprawami, żeby cokolwiek tu obwieścić. Zresztą, kto mniej więcej śledził, to już wie kto wszedł do finału i wie również, że np. Nikolay Kh. i Alessandro D. odpadli, tak jak i Chernov, Gillham i inni, którzy raczej powinni byli przejść. Odpadnięciem tych dwóch pierwszych byłam naprawdę zaskoczona, szczególnie po niesamowitym i ogłoszonym za najlepszy w konkursie Kwintet Schumanna w wykonaniu Koli czy też po bardzo dobrym recitalu Deljavana, gdzie bardzo mi się podobała jego Apassionata.
Ale cóż, po przeczytaniu poniższego artykułu mamy właściwie odpowiedź dlaczego tak się dzieje( i ten problem poruszał wcześniej bartus):

http://www.star-telegram.com/2013/06/03/4901527/cliburn-jury-ties-to-competitors.html

Bardzo liczyłam na to, że posłucham 22 Koncertu Mozarta w wykonaniu Nikolaya ( tego samego, który zagrał w Pradze, a którego nie udało mi się usłyszeć na żywo), ale muszę niestety obejść się smakiem..
Konkurs właściwie by się dla mnie skończył, gdyby nie mój drugi faworyt Kholodenko, który szczęśliwie dostał się do finału i na którego III koncert Prokofiewa i 21 Mozarta czekam niecierpliwie.

A szóstka finalistów to:

Sean Chen, 24, United States
Fei-Fei Dong, 22, China
Vadym Kholodenko, 26, Ukraine
Nikita Mndoyants, 24, Russia
Beatrice Rana, 20, Italy
Tomoki Sakata, 19, Japan

A tu porządek koncertów finałowych:
https://www.cliburn.org/cliburn-competition/final-round-schedule/
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #35 : Czerwiec 10, 2013, 20:05:04 »

VADYM KHOLODENKO WYGRAŁ !!!  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

Bardzo się cieszę z tego powodu, kibicowałam mu właściwie od kiedy posłuchałam jego pierwszego występu na konkursie, oczywiście równolegle dopingując i trzymając kciuki za Kolę..Znałam go wcześniej z youtube i Spotify, ale dopiero teraz miałam okazję posłuchać go w bardzo różnorodnym repertuarze.
Niestety, nie słyszałam tak naprawdę jego finałowych koncertów.. III Prokofiewa tylko z archiwum, ale jakoś dziwnie cicho został zarejestrowany i, nie wiedzieć czemu, co chwila przerywał się: nie byłam w stanie wysłyszeć wszystkich "smaczków".. Aczkolwiek wykonanie na tyle, na ile zdołałam się wsłuchać, było naprawdę błyskotliwe, świeże, z biglem.
Natomiast nie było szans na posłuchanie 21 koncertu Mozarta - okazało się, ze praktycznie cała Europa pozbawiona została wczoraj internetowej transmisji. Przyczyn nie podano do tej pory, archiwum wczorajszego dnia nie ma, linki nie działają, o wynikach dowiedziałam się z Twittera.

Vadym dostał też  nagrodę za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej ( kwintet Francka) i za najlepsze wykonanie Birrichino - specjalnie zamówionego na konkurs, obowiązkowego utworu.

Drugie miejsce zajęła Beatrice Rana, trzecie Sean Chen, nagrodę publiczności - Beatrice.
Nie było czwartego, piątego i szóstego miejsca - pozostali mają po prostu tytuł finalisty. Specjalne nagrody od jury otrzymali: Alessandro Deljavan, Steven Lin i Claire Huangci

Tak więc mój bilet na koncert finałowy w Dusznikach przestał być bezimienny, czekam już na ten recital, tak jak i na koncert Beatrice która zagra na festiwalu kilka dni przed Vadymem. Uśmiech
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : Czerwiec 11, 2013, 21:06:42 »

Jakaś dobra dusza umieściła na YT finałowy III koncert Prokofiewa w wykonaniu zwycięzcy - bardzo dobra jakość dźwięku, bez porównania z tym, co jest w archiwum.  Dopiero teraz w pełni "osłuchałam" całość...No i powiem tylko, że choć nie jestem zbytnią fanką tego koncertu, to jednak tak żywego, barwnego Prokofiewa jeszcze dotąd nie słyszałam..

http://www.youtube.com/watch?v=ggoiljeap74
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #37 : Czerwiec 11, 2013, 22:40:23 »

Świetny jest III koncert fortepianowy Prokofiewa, moja ulubiona część pierwsza, obowiązkowa w okresie świątecznym. Ulubione wykonanie (oczywiście) Daniiła Chichot Polecam.
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #38 : Czerwiec 16, 2013, 22:28:59 »

21-szy koncert Mozarta w wykonaniu zwycięzcy konkursu ( kadencje jego własnego autorstwa):

http://www.youtube.com/watch?v=arMnFNS4Tbc&feature=share
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #39 : Marzec 18, 2016, 20:10:30 »

Straszna tragedia...Brak mi słów.

http://www.gramophone.co.uk/classical-music-news/daughters-of-pianist-vadym-kholodenko-found-dead-in-texas-home













Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #40 : Marzec 19, 2016, 21:19:07 »

http://usa.se.pl/nowy-jork/newsy/tajemnicza-zbrodnia-w-teksasie-dwie-male-dziewczynki-nie-zyja-ich-mama-dzgnieta-nozem_795024.html
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #41 : Maj 26, 2017, 21:10:50 »

Breaking news: od wczoraj trwa 15. Van Cliburn!

Wszystkie występy są archiwizowane, konkurs można też oglądać na żywo:

http://www.medici.tv/en/partners/van-cliburn-international-piano-competition/
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #42 : Maj 27, 2017, 16:30:00 »

Nasza Julia Kociuban: http://cliburn2017.medici.tv/en/performance/-12

A za godzinę z haczkiem "nasz" Kola Chaziajnow występuje Uśmiech http://cliburn2017.medici.tv/en/performance/-8
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #43 : Czerwiec 03, 2017, 23:55:19 »

Yekwon Sunwoo znakomicie zagrał teraz Sonatę Prokofiewa, oderwałam się od wszystkich wykonywanych czynności i zastygłam. A w komentarzach także pochwały, więc chyba do zobaczenia. Posłuchajcie w archiwum koniecznie. Nie załapałam się na słuchanie TANGA Mrugnięcie
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #44 : Czerwiec 27, 2017, 02:35:11 »

Niestety, zupełnie byłam w innych wymiarach:) Trzeba będzie trochę nadrobić. Pierwszy na Van Cliburnie zagra w sierpniu w Dusznikach.

A tu, naturalnie, Rachmaninov Chichot
https://www.youtube.com/watch?v=r1rCdLGRb08
Zapisane
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

airpol watahacemnejstrony loups wolfsparadise skarpetkacrraft