Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 40   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVI Konkurs im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 160427 razy)
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #270 : Listopad 06, 2010, 00:12:38 »

Może rzeczywiście swoja fizjognomią upodabniał się do Chopina. Na temat jego problemów ze zdrowiem nic mi nie wiadomo, pisze jedynie o moich wrażeniach wizualnych, które odchodzą na dalszy plan, bo są w cieniu wrażeń muzycznych. 'Zapowiedzi' problemów z oświetleniem na sali pojawiły się już na początku wykonywanego koncertu (podczas gry Khozajainowa) - wzrok Antoniego Wita w kierunku sufitu po krótkim "mignięciu" świateł. Trochę to tajemnicze zamieszanie, dobrze, że zupełnie nie nastała kompletna ciemność - z drugiej strony - ciekawe jakby wtedy potoczył się Konkurs.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #271 : Listopad 06, 2010, 00:59:28 »

Cóż takie wypadki się zdarzają. Pytaniem jest czy należy w takim wypadku spektakl przerwać? Uważam, że jeśli jest to możliwe to lepiej kontynuować. Pisałem w innym wątku jak podczas opery "Carmen" w Koszalińskim Amfiteatrze zaczął się pokaz ???fajerwerków na pobliskim stadionie - mało nie pospadaliśmy z krzeseł, a artyści grali dalej jakby tego nie słyszeli. Całe szczęście "niechciane efekty" nie trwały długo - a spektakl operowy był znakomity. Mi też się zdarzały zaniki prądu na imprezach (gram na keybordzie) - wtedy biorę się za gitarę i gram akustycznie (przy świecach Duży uśmiech). Nikolai miał pecha - szkoda go - ale będzie miał możliwość wystąpienia na przyszłym konkursie.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #272 : Listopad 06, 2010, 16:30:36 »

Ja pamiętam zachowanie Trifonova zaraz po skończeniu gry w trzecim etapie. Jak wstawał od fortepianu, wyglądał tak, jakby się co dopiero obudził - wybudziły go brawa z szlachetnego amoku.
Dobry "rzemieślnik" zagra i przez sen Uśmiech Może właśnie takie "niedospanie" mu służy, sprzyja lepszej grze, a on sam o tym nawet nie wie. Pojęcia nie mam, gdzie on był, w jakich krainach, kiedy wykonywał utwory w III etapie, wiem tylko, że zabrał mnie tam ze sobą. W życiu intensywniej nie przeżywałam muzyki, jakiejkolwiek.
Bardzo dobrze, że nawet ci najlepsi grali tak odmiennie, przynajmniej każdy z nas znalazł ulubione interpretacje i wykonawców. I o to chodziło Uśmiech
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #273 : Listopad 11, 2010, 14:00:10 »

Słuchałam dziś przy pracy Chazjajnowa (znów spolszczam).
I słusznie, uważam, że słowiańskie nazwiska powinniśmy pisać używając polskiej, nie angielskiej transkrypcji. Czajkowski to chyba nie piszemy "Tchaikovsky", więc dlaczego mamy pisać K...coś tam, zamiast Chazjajnow, Bozhanov zamiast Bożanow etc., przecież to o wiele bardziej naturalne i "patriotyczne" Duży uśmiech (tak z okazji święta narodowego i tak na marginesie).
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #274 : Listopad 11, 2010, 14:04:29 »

Myślę, że pisownię nazwisk zapożyczyliśmy od NIFC i tak już zostało Uśmiech
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #275 : Listopad 11, 2010, 14:08:43 »

Fatalna maniera z tymi nazwiskami, zwłaszcza słowiańskimi. Po co tak "wydziwiać"? Zostańmy przy naszym języku.
A propos, jakiż piękny był nasz język jeszcze w 51 roku?! Słyszeliście te piękne nosówki? Uśmiech
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #276 : Listopad 11, 2010, 14:09:25 »

I słusznie, uważam, że słowiańskie nazwiska powinniśmy pisać używając polskiej, nie angielskiej transkrypcji. Czajkowski to chyba nie piszemy "Tchaikovsky", więc dlaczego mamy pisać K...coś tam, zamiast Chazjajnow, Bozhanov zamiast Bożanow etc., przecież to o wiele bardziej naturalne i "patriotyczne" Duży uśmiech (tak z okazji święta narodowego i tak na marginesie).
W ramach ciekawostki znalazłam cytat z Rzepy na temat półfinalistów konkursu. Z pisowni nazwisk zrobiono MIX : "piątka reprezentantów Rosji: Julianna Awdiejewa, Nikołaj Khozjajnow, Miroslaw Kultyszew, Juri Szadrin i Daniił Trifonow" Można i tak Uśmiech Tylko po co.
A ja wczoraj wróciłam sobie do nagrań Szadrina z 1 i 2 etapu i żałuję, że nie ma ich więcej. Choć za jego fizjonomią nie przepadałam, to gra jakoś tak, że nie mogę się oderwać.
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #277 : Listopad 11, 2010, 19:26:36 »

Jak tak dalej pójdzie, to będziemy pisać: Blekhatch, Paletchny, może nawet Vakaretzy (żeby nikt "łakarecy" nie przeczytał)...
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2010, 13:45:07 wysłane przez Niebieskooki » Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #278 : Listopad 12, 2010, 18:19:35 »

Właśnie słucham sobie Kultyszewa (mam nadzieję, że pisownią nie podpadnę Uśmiech ) z II etapu i uświadomiłam sobie jak mi tego konkursu brakuje. Można co prawda słuchać ale nie można już kibicować, zastanawiać się czy komisja podzieli nasze opinie, itd. jednym słowem przeżywać nie tylko muzykę ale i konkurs.
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #279 : Listopad 12, 2010, 23:16:33 »

To prawda. Odbiór muzyki w czasie konkursu jest specyficzny, szczególnie gdy ma się możliwość zapoznania z innymi opiniami na temat danego występu. Słuchanie jest wtedy, można powiedzieć, bardziej krytyczne. Ale dzięki temu mam listę kilku ulubionych konkursowych wykonań różnych utworów, do których chętnie wracam.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #280 : Listopad 13, 2010, 00:29:43 »

I pomyśleć,  że musimy czekać 5 lat aby tego znowu doświadczyć ...

Jeżeli chodzi o archiwa, cały czas wmawiam sobie, że przesłucham tych artystów, o których mówi się , że przesłuchać ich warto, jednak cały czas doskwiera mi brak czasu. Oczywiście mam kilka wykonań, do których powracam chociażby jako muzyczne tło do pracy (całe szczęście, że mam w miarę podzielną uwagę) i są to Trifonov, Wunder i Avdeeva, jednak aby w pełnym skupieniu oddać się na przykład Koziakowi, odsłuchać Geniuszasa czy odkryć bez emocji Bozhanova będę musiał poczekać.
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #281 : Listopad 19, 2010, 10:29:16 »

Dla tych, których może to zainteresować i nie śledzą innych dyskusji. Na forum TVP jest bardzo ciekawe sprawozdanie z recitalu Bożanowa w Poznaniu. Długie dosyć i w dwóch postach (pierwszy o ogólnym przebiegu koncertu i trochę o nim samym, drugi - o poszczególnych wykonaniach). Wg autorki wydarzenie to " było trudne do ogarnięcia klasycznymi kategoriami recenzenckimi".
http://forum.tvp.pl/index.php?topic=35193.180
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #282 : Listopad 19, 2010, 10:42:39 »

Dla tych, których może to zainteresować i nie śledzą innych dyskusji. Na forum TVP jest bardzo ciekawe sprawozdanie z recitalu Bożanowa w Poznaniu. Długie dosyć i w dwóch postach (pierwszy o ogólnym przebiegu koncertu i trochę o nim samym, drugi - o poszczególnych wykonaniach). Wg autorki wydarzenie to " było trudne do ogarnięcia klasycznymi kategoriami recenzenckimi".
http://forum.tvp.pl/index.php?topic=35193.180
Bardzo ciekawa recenzja. Dzięki za info.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #283 : Listopad 19, 2010, 11:26:46 »

Odnośnie Bożanowa, to podkradłam z innego forum link do testowania fortepianów yamaha, pianista niejako od kuchni, bez publiczności, w magazynie, brzdąka sobie a muzom, bez min, ot tak, po prostu. Wykonuje między innymi mazurka Chopina i zabawia się koncertem Rachmaninowa, szkoda, że nagranie tak brutalnie urwano w tak lirycznym momencie..

http://www.kultur-duesseldorf.de/mediathek/gf_schenck_und_evgeni_bozhanov_bei_yamaha/
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #284 : Listopad 24, 2010, 20:11:27 »

Czuję się jakbym odkopała mamuta, na stronie TVP Kultura znalazłam całą masę filmików ze studia konkursowego Uśmiech

http://www.tvp.pl/kultura/muzyka-powazna/chopin/xvi-konkurs-chopinowski/relacje-z-konkursu/studio-konkursowe-podsumowanie-iii-etapu/3025805
Zapisane
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 40   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

devilssoldiers miraculous-school ik trzywahaty blackspider