Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 52   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Warte wysłuchania  (Przeczytany 206852 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #210 : Grudzień 08, 2010, 17:27:11 »

W Finlandii na komputer mówi się tietokone   Chichot
ale z tego, co wiem, to także i po prosu PC  Duży uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #211 : Grudzień 08, 2010, 17:36:04 »

A Francuzi podobno mają fobie na Amerykanów stąd ten l'ordinateur(komputer) czy SIDA (AIDS). mnie to zawsze bardzo śmieszyło.
A mnie nie śmieszy i się bardzo z tego cieszę, nie wiem jaki problem w zapamiętaniu kliku lepiej brzmiących słów (i tak zawsze trzeba się uczyć jakiś adaptacji) i przetłumaczeniu skrótów (no nie, żeby zmuszać ludzi do zapominania struktur własnego języka!). Niestety francuski również jest często zaśmiecany paskudną angielszczyzną przez jego użytkowników.
Oj, nie życzyłabym sobie żeby we Francji obowiązywał tzw. "franglais" (nie macie pojęcia jakie to okropne!), uwielbiam ten język i nie chcę by się zdegradował pod wpływem jakiegoś szwargotu (myślę nie tylko o angielskim). Nie chcę urazić miłośników języka Szekspira, ale takie są moje upodobania.
Ps. "e-mail" jest często używany: słyszałam i widziałam na wielu dokumentach.
Po hiszpańsku komputer to również "ordenador" (m. in., bo jest również coś co przypomina "kompjuter").
Tak się dałam sprowokować, nie wchodząc w rozważania głębszej natury Uśmiech.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #212 : Grudzień 08, 2010, 17:46:09 »

E tam wcale nie okropne Uśmiech

http://www.youtube.com/watch?v=NXIgqfQCo3U
Zapisane

aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #213 : Grudzień 08, 2010, 18:06:02 »

Tereso!  Uśmiech
I znów cudnie!

Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #214 : Grudzień 08, 2010, 18:28:16 »

Można się pobawić w mieszanie języków do celów artystyczno-humorystycznych (autentyczne powojenne "franglais" to nie jest), zresztą on ma "wymowę", pozazdrościć takiej. Piosenka "fajna" Duży uśmiech.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #215 : Grudzień 08, 2010, 22:08:22 »

Dzięki Marku za pamięć o Lennonie.
Dziś także urodziny Jeana Sibeliusa, trochę mi wstyd ale znam tylko ten jego
"przebojowy" utwór:

http://www.youtube.com/watch?v=5Ls8-pk4IS4
Zapisane

anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #216 : Grudzień 08, 2010, 22:23:53 »

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Może jakoś niezręcznie formułuję własne myśli. Nie jest tak, że ja nie lubię Rosjan. Rozmyślam sobie jednak czasem na ich temat i mam co do nich pewne obawy. Te same obawy zresztą żywię w stosunku do Niemców. Co zaś do ludobójstwa niemieckiego, to historycy spierają się co do tego, czy ludobójstwo radzieckie nie było gorsze. Tyle tylko, że o tym niemieckim wiemy niemal wszystko a o radzieckim nie. Z pewnością jednak obozy koncentracyjne były pomysłem zapożyczonym właśnie od Sowietów (celowo nie piszę Rosjan, bo jednak nie są to pojęcia tożsame), sposoby znęcania się nad ludźmi w tych obozach i w więzieniach gestapo też pożyczyło od funkcjonariuszy NKWD. 
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #217 : Grudzień 08, 2010, 22:38:58 »

Dzięki Marku za pamięć o Lennonie.
Dziś także urodziny Jeana Sibeliusa, trochę mi wstyd ale znam tylko ten jego
"przebojowy" utwór:

http://www.youtube.com/watch?v=5Ls8-pk4IS4

To proponuję "Pieśń wiosenną"
http://www.youtube.com/watch?v=AZctNrAKMc4&feature=related
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #218 : Grudzień 08, 2010, 23:39:05 »

Dziś także urodziny Jeana Sibeliusa, trochę mi wstyd ale znam tylko ten jego
"przebojowy" utwór:
http://www.youtube.com/watch?v=5Ls8-pk4IS4

Zamieściłaś:
"coś pięknego!"




Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #219 : Grudzień 08, 2010, 23:47:22 »

To mój ukochany utwór Sibeliusa:
http://www.youtube.com/watch?v=afUFvbVwq-I&feature=related
Miałam wrażenie, że b. popularny!?
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #220 : Grudzień 09, 2010, 00:02:12 »

To mój ukochany utwór Sibeliusa:
http://www.youtube.com/watch?v=afUFvbVwq-I&feature=related
Miałam wrażenie, że b. popularny!?

Całe ciało mi się wzdryga,
i drży.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #221 : Grudzień 09, 2010, 00:10:08 »

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Może jakoś niezręcznie formułuję własne myśli. Nie jest tak, że ja nie lubię Rosjan. Rozmyślam sobie jednak czasem na ich temat i mam co do nich pewne obawy. Te same obawy zresztą żywię w stosunku do Niemców. Co zaś do ludobójstwa niemieckiego, to historycy spierają się co do tego, czy ludobójstwo radzieckie nie było gorsze. Tyle tylko, że o tym niemieckim wiemy niemal wszystko a o radzieckim nie. Z pewnością jednak obozy koncentracyjne były pomysłem zapożyczonym właśnie od Sowietów (celowo nie piszę Rosjan, bo jednak nie są to pojęcia tożsame), sposoby znęcania się nad ludźmi w tych obozach i w więzieniach gestapo też pożyczyło od funkcjonariuszy NKWD. 

 Pomiędzy jednym i drugim była jednak pewna różnica. W totalitaryzmie sowieckim nigdy nie dotykało całych narodów, lecz jedynie daną klasę społeczną i tzw ogólnie pojętych wrogów rewolucji bez względu na przynależność klasową (stąd czystki począwszy od dołów społecznych, a skończywszy na korpusie oficerskim w armii..i nie tylko oficerskim), zaś co do przymusowych przesiedleń dużych skupisk niektórych nacji - to w żadnym razie nie można mówić o ludobójstwie, chociaż i tu zdarzały się niekiedy nadużycia.
Natomiast całkiem inaczej wygląda sprawa ludobójstwa niemieckiego, gdzie prócz likwidacji elementu wewnątrz państwowego - przewidywano i skrupulatnie realizowano eksterminację całych narodów, aż do ich całkowitego wyniszczenia (po Semitach miała przyjść kolej na Słowian itd..) Jest też sprawą dyskusyjną, czy istotnie obozy koncentracyjne były pomysłem zapożyczonym od sowietów, są bowiem i tacy historycy którzy upatrują w tym raczej zapożyczenie od Brytyjczyków (nie bezpodstawnie), czy nawet Francuzów ( słynna kolonia karna Gujana)
I jeszcze taka mała ciekawostka - jeden z przedstawicieli naszego narodu również miał ogromny wkład w tworzenie struktur NKWD, a tym samym w opracowaniu metod stosowania represji, był nim założyciel i zarazem szef "Czeka", pózniejszego GPU i w końcu NKWD..Polak szlacheckiego pochodzenia, niejaki - Feliks Dzierżyński Uśmiech
Ponadto jeśli chodzi o same formy znęcania, w ogóle obozy, getta, oznakowania, przepisy dotyczące ubioru odrębnych nacji - to wszystko tkwi swoimi korzeniami głęboko, głęboko wstecz..i można się ich doszukać w okresie mrocznego Średniowiecza. Same poczynania będące w tamtym okresie "prawem" - były nawet określone pewną "bullą" innej "Wielkiej i Świętej Instytucji"..ale to już zupełnie inny temacior..
P.S Zadziwiające, że nie wspomnieliśmy jeszcze o ludobójstwie amerykańskim (Płn i Płd)..chodzi mianowicie o wytępienie milionów Indian, a i pewnego gatunku preriowego zwierzęcia tj bizona.. Uśmiech Mrugnięcie
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #222 : Grudzień 09, 2010, 19:49:28 »

Może Elu, dodam jeszcze kilka słów na temat brytyjskich "obozów koncentracyjnych" ( chociaż lepiej by to chyba pasowało do wątku "ciekawostki hist..itd") Właściwie rzeczywista historia tych "obozów" zaczyna się gdzieś na pocz.XX wieku w Republice Południowej Afryki (a więc nieco pózniej niż w przypadku francuskiego więzienia-obozu na Gujanie), cała zaś sprawa dotyczy kwestii Burów, zwanych też Afrykanerami - byli to ludzie rasy białej, potomkowie Holendrów, Niemców i francuskich hugenotów scalonych w jeden naród..
Nie chcieli się oni podporządkować Imperium Brytyjskiemu - chodzi oczywiście o II wojne burską (1899). Wówczas władze Imperium (a więc parlament i już nie pomnę król/królowa) podjęły decyzję o eksterminacji Burów jako społeczności. Anglicy zaczęli tworzyć sieć "obozów koncentracyjnych" - było ich ok 40-stu..Tylko w ciągu jednego roku więziono tam 85 tys kobiet, dzieci i starców..
Za większość wykroczeń groziła (tak jak w przyp. pożniejszych niemieckich obozów) kara śmierci, panowało ogromna śmiertelność na wstutek głodu i epidemii..Każdego miesiąca zabijanych i zmarłych w wyniku wycieńczenia było ok 3 tys (zadziwiające, że większość to dzieci poniżej 12 roku życia - tylko w ciągu 6 miesięcy na przełomie lat 1901/1902 zmarło lub zostało zabitych 13 tys dzieci poniżej tego wieku..) Ogólnie we wszystkich obozach uwięzionych było blisko 300 tys ludzi..ile zaś zginęło - trudno powiedzieć.
Była to pierwsza w dziejach próba zagłady całego narodu - zbrodnia ta nigdy nie została rozliczona (Hitler w swojej polityce prawdopodobnie sugerował się właśnie tym przykładem)..Ale oprócz tych w Afryce, istniały też brytyjskie obozy w okupowanej przez nich Irlandii, gdzie wywożono więzniów politycznych i tych podejrzanych o przynależność do IRA..
Wracając jeszcze na chwilę do Niemców..Ogólnie stworzyli oni 1634 "obozy koncentracyjne" (wraz z filiami) i ponad 900 obozów pracy. Sześć z nich było ewidentnie obozami zagłady - założonymi w celu przeprowadzenia masowego mordu na skalę przemysłową. I tak..Chełmno - 300 tys ofiar, Bełżec - 600 tys ofiar, Sobibór i Majdanek - 500 tys, Treblinka - 700 tys i ten największy Oświęcim-Brzezinka ok 1,1 mln ofiar..
Jak to się ma w takim razie do "obozów" sowieckich tj gułagów - wprawdzie równie licznych, ale skupiających znacznie mniejszą liczbę więzniów z reguły od kilkuset do kilku tysięcy więzniów..Nigdy nie były one obozami zagłady (choć umieralność w nich też była wysoka),bo celem ich nie była eksterminacja, lecz wykorzystaniu zasobu ludzkiego do pracy. Ponadto po odbyciu wyroku kary (tych którzy rokowali poprawę i wytrzymali) istniała możliwość opuszczenia obozu, zaś w niemieckich "obozach koncentracyjnych" - szansa na odzyskanie wolności była praktycznie równa zeru..
Wcześniej wspomniałem coś o Feliksie Dzierżyńskim - twórcy i szefie pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa. Kontrowersyjna to postać polskiego siepacza-rewolucjonisty. Człowieka skomplikowanego i o bogatym życiorysie..Wcześniej walczył z caratem, będąc za to wielokrotnie więzionym i zesłanym - i chyba w tym właśnie należałoby się doszukiwać motywów które nim kierowały w latach pózniejszych..Zachęcam do przeczytania życiorysu tego "złego człowieka" w "wikipedii" - coś nieprawdopodobnego i zarazem wstrząsającego.. Mrugnięcie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Dzierżyński

Mnie natomiast zaintrygowało zdjęcie z okresu zesłania za walkę z caratem (niewiniątko takie.. Chichot)
htpp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Feliks_Dzierzynski_1902.jpg
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #223 : Grudzień 09, 2010, 20:27:25 »

I jeszcze coś..- ten "łotrzyk" oprócz tego, że pisał wiersze, to jeszcze umiał dobrze grać na fortepianie. Wykonywał podobno utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.. Chichot Mrugnięcie
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #224 : Grudzień 09, 2010, 20:57:27 »

Tak sobie pomyślałam a propos tego co piszecie o totalitaryzmach i ludobójstwie,
czy my czasem nie jesteśmy tacy sami.Przecież i teraz są obozy koncentracyjne.
Myślę oczywiście o Tybecie.Piekny kraj, wspaniała niszczona kultura.Kraj mnichów i mniszek,
ludzi którzy szanują każde życie. Pamiętacie taki film "7 lat w Tybecie" jak ludzie nie chcieli tam
kopać w ziemi bo bali się uszkodzic różne żyjące tam robaczki.A my co? też jesteśmy
obojętni, kupujemy chińskie ciuszki i inne gadżety.Że daleko ?, że inna religia?
A co to ma do rzeczy.Przepraszam miało nie być o polityce.To tylko taka mała dygresja.
Zapisane

Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 52   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ik miraculous-school devilssoldiers hodowla-kotuw-pbf polskiserwertrans