Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odkrywamy Chopina  (Przeczytany 58175 razy)
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #90 : Wrzesień 30, 2011, 20:33:39 »

Dzięki. No właśnie przeczytałem w opisie filmiku na youtube, że podobno było grane preludium h-moll (które to właśnie zaczynam zgłębiać na swoim instrumencie)
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #91 : Listopad 17, 2011, 15:03:50 »

Wariacje E-dur z cyklu Hexameron

Jest to z pewnością bardzo mało spopularyzowany utwór Chopina, głownie za sprawą faktu, iż stanowi jedną z części cyklu, który skomponowało aż 6-u pianistów. Oprócz Chopina byli to: Thalberg, Pixis, Herz, Czerny i Liszt. Ten ostatni wespół z księżną Belgiojoso był pomysłodawcą i głównym "architektem" przedsięwzięcia.
Wspólnie postanowili dziełem tym złożyć pośmiertny hołd przedwcześnie zmarłemu ich przyjacielowi Belliniemu - kompozytorowi wielce zasłużonemu  nie tylko dla opery Włoskiej ale i dla całej muzyki europejskiej.
Cykl jako całość nie jest dziełem najwyższych lotów. Na jego tle (a szczególnie w kontraście do brawurowych wariacji pozostałych kompozytorów) wariacje Chopina są refleksyjnym, ujmującym prostotą a jednocześnie głęboko emocjonalnym w uniesieniu utworem

http://www.youtube.com/watch?v=pQjm6YCvr1w
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #92 : Listopad 21, 2011, 23:09:07 »

Chopin i muzyka kameralna - i nie koncert e-moll. Trochę to dla mnie dziwny i trudny temat ale się przekopuję.
Trio g-moll, fortepian - skrzypce - wiolonczela, op. 8

http://www.youtube.com/watch?v=hTZUNv0Gkpo
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2011, 23:10:43 wysłane przez xbw » Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #93 : Listopad 25, 2011, 19:14:21 »

Ostatnio żyje nowym odkryciem - a tak na prawdę - to powrotem do etiudy op. 10. nr 9, f-moll. Piękny utwór, który można bardzo różnie interpretować. Mam wrażenie, że pewne dzieła są szczególnie podatne na taki zabieg. W mojej ocenie ta etiuda się do nich zalicza.
Do tej pory subiektywnie najlepszym wykonaniem jest:
http://www.youtube.com/watch?v=5vQPUSS5oLs
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #94 : Luty 08, 2012, 10:19:03 »

Jak podaje Onet: http://wiadomosci.onet.pl/wideo/niesamowite-odkrycie-w-laboratorium-edisona,43993,w.html
Całość: http://www.youtube.com/watch?v=_uChzq8CxZ8
Szczerze mówiąc, to wolałbym posłuchać samego Chopina w akcji, nawet kilka nut i nawet w gorszej jakości. Ale chyba to nie możliwe :/
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #95 : Luty 08, 2012, 11:14:06 »

Możliwe, możliwe Uśmiech kiedys o tym, Leszku, już tu pisałem. Znajdź mój post nt. Pachmanna i posłuchaj sobie, jak grywał Chopin  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #96 : Luty 08, 2012, 14:18:15 »

Dziękuję Janusz, znalazłem. Nie chodziło mi jednak o granie ducha Chopina tylko materialnego Chopina Duży uśmiech Podobały mi się wykonania Pachmana. Najciekawsze jest to, że Chopina można grać na wiele sposobów - nasz Mistrz sam zresztą to robił, o czym świadczą zwierzenia jego studentów - choć po takim wykonaniu często dodawał, że i tak inaczej czuje to, jak powinno brzmieć idealne wykonanie. Widocznie "w sercu" miał jakieś wyidealizowaną treść, którą "słyszał" patrząc na nuty w swoim umyśle.
Nawet nie wiem, czy teoretycznie stan możliwości technicznych nauki za czasów życia Chopina, umożliwiał nagrywanie czegokolwiek. Z drugiej strony podaje za Wikipedią: "Pierwszy mikrofon został skonstruowany w 1827 roku przez Charlesa Wheatstone'a." Nie mniej jednak zakładam, że chodziło o wzmacnianie dźwięku a nie utrwalanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 14:25:43 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #97 : Luty 08, 2012, 14:32:13 »

Nawet nie wiem, czy teoretycznie stan możliwości technicznych nauki za czasów życia Chopina, umożliwiał nagrywanie czegokolwiek...

Wg mojego stanu wiedzy, który potwierdzają zasoby Wikipedii - "...pierwszego zapisu dźwięku dokonał w 1860 roku Édouard-Léon Scott de Martinville. Jego fonautograf nie był zaprojektowany do odtwarzania dźwięku, ale zachowały się zapisy archiwalne pierwszych rejestracji odczytane i odtworzone w 2008 roku..."
Było to więc dopiero dekadę po śmierci Chopina  Z politowaniem

A zatem, już wiesz  Duży uśmiech

Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #98 : Luty 08, 2012, 16:37:05 »

Ktoś chyba już rzucił gdzieś taką myśl, ale może to i lepiej, bo nagrania Chopina mogłyby nas rozczarować. Jesteśmy przyzwyczajeni do określonej estetyki, pewnego kanonu rozwiązań interpretacyjnych, a w końcu do innego brzmienia niż miały dawne instrumenty...
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #99 : Luty 08, 2012, 17:34:36 »

Dzięki Janusz za cenną, ale i pesymistyczną w pewnym sensie informację.
Ktoś chyba już rzucił gdzieś taką myśl, ale może to i lepiej, bo nagrania Chopina mogłyby nas rozczarować. Jesteśmy przyzwyczajeni do określonej estetyki, pewnego kanonu rozwiązań interpretacyjnych, a w końcu do innego brzmienia niż miały dawne instrumenty...

Kto wie, czy nie masz racji Niebieskooki. Nie słysząc nagrań samego Chopina, możemy mieć wyidealizowane pojęcie na ten temat. Czyż to nie piękne? Całkiem możliwe, że między innymi dlatego odbywają się Konkursy Chopinowskie, żeby "wyzwolić tą boskość".

Ostatnio słuchałem wykonań Michaelangeliego, którym tak bardzo zachwyca się do dziś pani Lidia Kozubek i muszę przyznać, że jak na rygorystyczną krytyczkę pianistyczną, pani Lidia lubuje się w nieco oryginalnych wykonaniach.
Tutaj przykład jak Michalangeli gra Wielki Polonez http://www.youtube.com/watch?v=YdhIa42IJz0  (bardzo mocno zaznaczony rytm poloneza)
Moim zdaniem odkrywanie Chopina polega na odkrywaniu różnorodności jego wykonań. Tak więc raz wygrywa konkurs ktoś kontrowersyjny w interpretacjach, następnie ktoś grający dość zachowawczo, schematycznie i "komputerowo".
W tym sensie właśnie odkrywam Chopina. Odkrywam go w oryginalnych interpretacjach, które podkreślają brzmienie nut słabo słyszalnych(na przykład lewa ręka w basach lub nuty zagłuszane przez wiodącą linię melodyczną prawej ręki).
Oczywiście są granice takiego "wydziwiania".
Trafiłem nie dawno na recenzję wykonania poloneza militarnego przez C. Katsarisa:

"Cyprian Katsaris po "dość swobodnym" wykonaniu Poloneza A-dur Chopina, zwrócił się do młodych pianistów na sali z ostrzeżeniem, aby go nie naśladowali i nie pozwolili sobie na tego rodzaju swobodę, bo jurorzy konkursów... poderżną im gardło"

Jeśli Einstein mówił o unifikacji praw fizyki, że: "Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej",
to Chopin mógłby pewnie powiedzieć to samo o muzyce: "... należy eksperymentować jak tylko można, ale nie bardziej".
A jaka jest granica tego "nie bardziej" Co? Na pewno gdzieś "między ziemią a niebem" Uśmiech
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #100 : Luty 22, 2012, 07:52:03 »

22.02.1810
Spotkaliśmy się na tym forum z powodu muzyki
człowieka, który urodził się 202 lata temu
o godzinie 18, ojciec Mikołaj Chopin grał wtedy na skrzypcach.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2012, 07:55:35 wysłane przez aro 50 » Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #101 : Luty 22, 2012, 10:55:04 »

Tak naprawdę, Marku, urodził sie 1 III 1810 na dowód czego są jego własne oswiadczenia (np. deklaracja dla Polskiego Towarzystwa Literatów w Paryżu) a takze słowa jego matki, którą pisząc doń, uzyła słow (cytuję z pamieci) "...długo dziś o tobie myslałam synu, w dniu twych urodzin 1 marca..."). Któz lepiej, jak nie matka zna datę narodzin syna?
Przypomnę też Ci, że data 22 II pochodzi jedynie z metryki chrztu, która formalnie została spisana długo (parę tygodni) po narodzinach i prawdopodobnie proboszcz parafii nie zachował nalezytej staranności przy jej sporządzaniu
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2012, 12:35:14 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #102 : Luty 22, 2012, 15:31:27 »

Przyjaciel Chopina, Henryk Heine, którego data urodzin również budziła wątpliwości, pytany o
szczegółowa datę , zwykł odpowiadać " najważniejsze, że jestem". Myślę, że Chopin i my też jesteśmy
podobnego zdania.A i to, że możemy świętować "najdłuższe urodziny" też jest super Mrugnięcie
Zapisane

Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #103 : Luty 24, 2012, 14:05:00 »

Wolę jednak datę 1.03., choć nie od mojej woli to zależy. Ta data jest bardziej rozpowszechniana, ale co mi tam. Chopina mogę czcić cały rok bez przystanku. Wczoraj na TVP HD obejrzała, z ogromną przyjemnością, "Pragnienie miłości". W miarę oglądania coraz bardziej podoba mi się ten film. Trochę wyciskam go jak cytrynę. Wspaniałe studium psychiki i genialnie uchwycone trudne relacje rodzinne i społeczne.
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #104 : Marzec 01, 2012, 08:13:47 »

urodził się:
22 lutego (według metryki)
1 marca (według rodziny)

Fryderyk Chopin

uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych i
za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

mundotelenovelas wilczezycie polski-serwer-rpg nii-chan sparta