Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odkrywamy Chopina  (Przeczytany 57748 razy)
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #120 : Lipiec 11, 2012, 14:26:59 »

Koniecznie Leszku, to mój ukochany nokturn, Pare razy napomykałam o nim Januszowi. ale......... Płacz Płacz
Również i mój najukochańszy nokturn. W dodatku jego początek trochę mi przypomina preludium nr 20. Jestem obecnie na etapie rozpisywania sobie nutek na literki.

Janusz, chodzi mi dokładnie o czas, jaki ustawiłem w linku http://www.youtube.com/watch?v=3caCSF6B52U#t=280.
W zwolnionym tempie brzmi to tak(moja youtubowska nauczycielka):
http://www.youtube.com/watch?v=g80QGVaPKgE#t=725
Moim zdaniem Bloomfield dograła te wszystkie nutki, ale kosztem wyciszenia najwyższych nut w stosunku do nutek granych przez dwa pierwsze palce prawej ręki; głośność uśredniła się. Coś za coś. Z kolei ja nie słyszę tych nut wcale w innych wykonaniach, nawet tych z Koncertów Chopinowskich.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2012, 14:30:30 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #121 : Lipiec 12, 2012, 09:18:22 »

Dacie radę, co tam trudności techniczne dla prawdziwego miłośnika Chopina. Czekam na wykonania, najpierw Tuco, potem Janusza Uśmiech
Janusz, nie poddawaj się!
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #122 : Lipiec 20, 2012, 21:18:17 »

Nie doszukałem się jakichś wielkich trudności technicznych w tym nokturnie c-moll. Lento już mi nawet wchodzi.
Poco pulu lento: oktawki są do ogrania, ale zgoda z Januszem, że to chyba najtrudniejszy moment techniczny utworu(zwłaszcza dla rzadko grającego amatora). Grunt, to przeanalizować palcowanie na swoich dłoniach... W taktach 15 i 16, akordy <<F-C-As'>> gram w całości lewa ręką, bo sięgnę. Wcześniej są akordy wymagające niezwykłej rozpiętości dłoni, ale jak zauważyłem, większość pianistów gra je "appergio na ostatni dźwięk". Tak zresztą zalecał Bolesław Woytowicz, ale nie zawsze się do swojego zalecenia stosował.
Ten nokturn to przepiękne dzieło. Każda jego nuta napiętnowana jest emocją i szacunkiem do jej samej.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2012, 21:22:41 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #123 : Sierpień 03, 2012, 13:27:32 »

"Wiosna" po francusku. Moze ktos wie co znaczy "Fais dodo.."

...wg mojej pamięci "idę (ew.: idziesz) spać"  Uśmiech

Dodam tylko malutką korektę: to tryb rozkazujący (l'impératif)   Mrugnięcie

Januszu  Uśmiech wygląda na to, że co roku letnią porą dyskutujemy o gramatyce języka francuskiego  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #124 : Sierpień 03, 2012, 15:51:46 »


Januszu  Uśmiech wygląda na to, że co roku letnią porą dyskutujemy o gramatyce języka francuskiego  Uśmiech

 Chichot
Coś w tym jest.  Mrugnięcie
Ale za rok - tę teoretyczną dyskusję, proponuję, zastąpmy praktyką w terenie  Spoko . Jakiś może wspólny wypadzik do Nohant?  Uśmiech
Droga szafarska czeredko - kto pojedzie razem z nami?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #125 : Sierpień 03, 2012, 16:12:44 »

Wypad do Nohant proponuję omówić na najbliższym naszym sierpniowym "zjeździe"  Duży uśmiech
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #126 : Sierpień 03, 2012, 18:16:25 »

Ce serait  m a g n i f i q u e  dans toute l'acception du terme, mais quand on vit á mille á l'heure on ne peut rien promettre pour le moment  Mrugnięcie

Kreseczka nad francuskim á oczywiście powinna być skierowana w odwrotną stronę, ale ta litera niestety nie chce się wyświetlić na forum, podobnie jak włoskie znaki diakrytyczne  Smutny
Piszę to, bo poliglotów wśród nas nie brakuje  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #127 : Sierpień 03, 2012, 18:59:26 »

... mais quand on vit á mille á l'heure on ne peut rien promettre pour le moment  Mrugnięcie

Oui, oui c'est vrai... D'autre part, souvenez-vous la maxime de Napoléon? - Vouloir c'est pouvoir! Alors, soyons de bonne pensée  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #128 : Sierpień 03, 2012, 21:28:45 »

Vouloir c'est pouvoir!

On peut également exprimer cette vérité comme suit:

Qui veut, peut.
Á bonne volonté ne faut faculté.
 Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #129 : Sierpień 14, 2012, 22:53:00 »

Fuga Chopina a-moll.
Mi się kojarzy fuga z Bachem ot takie prostactwo z mojej strony. Utwór Chopina jest piękny i w tym problem, że za piękny, za delikatny, zbyt wirtuozerski. Bach jest zdecydowanie lepszym kompozytorem fug.
... i te tremolla... czy nie można by było ich wypełnić lepszym przemijaniem się dwóch melodii?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2012, 22:55:06 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #130 : Sierpień 14, 2012, 22:58:51 »

Jest tylko pewne ale... Tak do końca wcale nie jest jasne, czy kompozytorem fugi a-moll był na pewno Chopin.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #131 : Sierpień 25, 2012, 19:02:02 »

Zastanawiam się, jakie poglądy politycznie miał sam Chopin. Nie chodzi mi nawet o poglądy ówczesne tylko o poglądy ponadczasowe(jaki nurt polityczny z tych nam aktualnych, byłby mu najbliższy). Prawicowiec czy lewicowiec? Liberał, konserwatysta, socjalista, komunista, demokrata, monokrata itd.? Nie znam kak szczegółowo listów i biografii Chopina. Może Wy jesteście w stanie cokolwiek napisać o tożsamości politycznej Chopina? ... patriotą był więc poglądy na pewno jakieś miał. Mile widziana też ogólna wizja filozoficzna; o religii Chopina już tu dyskutowano.

Jeśli miałbym typować z nutka intuicji, odpowiedziałbym, że Chopin był liberałem w dziedzinie gospodarczej i konserwatystą w sferze obyczajowej oraz zwolennikiem rządów prawa w ramach republiki lub monarchii. Większość obecnych artystów ma skłonności lewicowe, pacyfistyczne i gospodarczo socjalne.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2012, 19:09:21 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
chingate
Gość
« Odpowiedz #132 : Sierpień 27, 2012, 22:54:29 »

Mylisz się Tuco. To media są lewicowe i one lansują lewackich "artystów", stąd też Twoje wrażenie, że: "większość obecnych artystów ma skłonności lewicowe, pacyfistyczne i gospodarczo socjalne." Pewna żydowska gazeta dla Polaków ochoczo posługuje się stworzonym przez nią zwrotem "czołowy intelektualista lewicowy", podczas gdy ani razu nie znalazłem w niej formuły "czołowy intelektualista prawicowy". To wiele tłumaczy w tym temacie.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #133 : Sierpień 28, 2012, 20:58:17 »

Jako mały offtopic w kwestii lewico- i prawicowości dodam tylko, że w jednej z gazet (chyba tej "żydowskiej" właśnie  Chichot) przeczytać dziś można, iż z racji swej LEWACKOŚCI (tudzież skrajnie lewej orientacji) niejakimu Orwellowi (temu od 'Nineteen Eighty-Four'/'Roku 1984') odmówiono prawa do pomnika w siedzibie BBC, gdzie pracował.
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #134 : Sierpień 28, 2012, 21:34:17 »

Zastanawiam się, jakie poglądy politycznie miał sam Chopin. Nie chodzi mi nawet o poglądy ówczesne tylko o poglądy ponadczasowe(jaki nurt polityczny z tych nam aktualnych, byłby mu najbliższy). Prawicowiec czy lewicowiec? Liberał, konserwatysta, socjalista, komunista, demokrata, monokrata itd.? ...

W korespondencji Chopina  z 1833 roku z Paryża do Dominika Dziewanowskiego odnajduję fragment, który w pewnym stopniu obnaża jego inklinacje polityczne. Cytuję literalnie:
"Kocham Karlistów, nie cierpię filipistów, sam jestem rewolucjonistą, zatem nic sobie z pieniędzy nie robię, tylko z przyjaźni, o która cię błagam..."
Przypomnijmy sobie: Karliści - to zwolennicy dynastii Burbonów, a nazwa pochodzi od imienia karola X, który uciekł z Francji  po wybuchu rewolucji lipcowej 1830. Władze po Karolu objął "krol Francuzów' Ludwik, od którego imienia pochodzi nazwa formacji "filipiści'.  Z jednej wiec strony kochał ale i zwalczał (nie cierpił) rojalistów. I chyba to drugie przeważa, skoro podsumował: "jestem rewolucjonistą, co chyba na dzisiaj trzeba byłoby przetłumaczyć: jestem socjalistą-lewicowcem?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

stadoterra black-flag moloromme articz gonerpg