Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : Czerwiec 10, 2018, 12:54:29 
Zaczęty przez Chiarodiluna - Nowe: wysłane przez Chiarodiluna
I. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych 2018 :

"Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przeżywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII wieku, sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentyczności brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową artykulacją i harmoniką, w dużej mierze zatracaną w interpretacjach na instrumentach współczesnych.

Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów będzie organizacja, przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem, bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1858, Pleyel z 1846 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.

Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie ważna zatem będzie realizacja – wzorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wysokiej jakości przekazu audiowizualnego przez Telewizję Polską. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stworzy również platformę multimedialną, odpowiadającą potrzebom melomanów na całym świecie."

(źródło: NIFC)
Wstępnie mam stosunek nieco sceptyczny. Może lepiej byłoby dofinansować i jeszcze bardziej uatrakcyjnić rozsławioną już w całym  świecie edycję "prawdziwego" Międzynardowego Konkursu Chopinowskiego. Chociaż z drugiej strony, każde święto muzyki ulubionego twórcy powinno cieszyć jego sympatyka.


 2 
 : Czerwiec 10, 2018, 12:42:43 
Zaczęty przez Monika_Aleksandra - Nowe: wysłane przez Chiarodiluna
Chyba ciekawe Chopinowskie płytowe premiery wydawnicze pierwszej połowy 2018 roku:

1. Chopin ‘Piano Works’ by Krzysztof Książek (DUX Polska – III 2018)

2. Chopin „Late Works” Opp. 58-63, bez Poloneza – Fantazji, by Kevin Kenner (Warner Classics – VI 2018)

 3 
 : Czerwiec 10, 2018, 12:34:21 
Zaczęty przez micoona - Nowe: wysłane przez Chiarodiluna
Witam serdecznie wszystkich Użytkowników forum 'Kurier Szafarski'


1. Nickname: Chiaro di Luna (Światło Księżyca)

2. Wykształcenie muzyczne: brak

3. Moje przeważające upodobania stylistyczne:

Oniryczny, modlitewnie natchniony lub emocjonalnie eksplozywny Romantyzm. 100 lat uniesień – od Sonaty Księżycowej Beethovena do Światła Księżyca Debussy’ego, z Fryderykiem Chopinem na wiodącej pozycji.

a. Romantyzm Słowiański (Szkoły Narodowe): Fryderyk Chopin (najważniejszy obecnie), Piotr Czajkowski (Nr 1 w przeszłości), Antonin Dvorak.
b. Neoromantyzm/Weryzm: Giacomo Puccini
c. Sergiusz Rachmaninow (oficjalnie Modernizm, dla mnie Neoromantyzm i artystycznie przetworzona kontynuacja dorobku Czajkowskiego)
d. Romantyzm w Muzyce Filmowej.

4. Oczekuję: poszerzenia wiadomości, nowych informacji o twórcach i nagraniach, pierwszej studyjnej płyty Kate Liu (bez kaszlu widowni w Polonezie-Fantazji).

 4 
 : Czerwiec 02, 2018, 16:02:26 
Zaczęty przez TeresaGrob - Nowe: wysłane przez Mozart
Kto jest Waszym ulubionym anglosaskim interpretatorem koncertów Beethovena? Tu parę słów o Gouldzie, Solomonie, Fleisherze, Kapellu, Serkinie...

https://muzykophil.wordpress.com/2018/06/02/beethoven-in-english/

 5 
 : Maj 21, 2018, 12:53:22 
Zaczęty przez Casablanka - Nowe: wysłane przez ulung123
A jak polecam film Sztuka Kochania - świetna produkcja

 6 
 : Maj 17, 2018, 01:45:27 
Zaczęty przez TeresaGrob - Nowe: wysłane przez Mozart
Zimerman, Schnabel, Fleisher, Brendel, Richter...

https://muzykophil.wordpress.com/2018/05/16/niebianskie-dluzyzny-schuberta-ostatnie-sonaty-i-powrot-zimermana/

 7 
 : Kwiecień 22, 2018, 00:12:19 
Zaczęty przez Monika_Aleksandra - Nowe: wysłane przez Mozart
Garrick Ohlsson, zwycięzca Konkursu z 1970 r. gościł ostatnio we Wrocławiu!

https://muzykophil.wordpress.com/2018/04/21/amerykanin-we-wroclawiu-ohlsson-gra-barbera/

 8 
 : Marzec 29, 2018, 22:51:26 
Zaczęty przez Monika_Aleksandra - Nowe: wysłane przez Casablanka
Ja w sprawie nowej płyty Daniila Trifonova – jejku …   …   … (Chopin Evocations).  Sprzątam sobie mieszkanie przed świętami i nie spodziewałem się takiej niespodzianki… na początku się trzymałem i dzielnie walczyłem z kurzem, ale na wysokości Nokturnu op. 33 Samuela Barbera się poddałem i usiadłem na pupie ze szmatą w ręku, by całkowicie poddać się już tylko muzyce. Tyle, .. życzę Wam kochani takiego samego zaskoczenia. Nieboo .. normalnie niebo

 9 
 : Marzec 17, 2018, 17:30:43 
Zaczęty przez Monika_Aleksandra - Nowe: wysłane przez Mozart
Nie ma swojego wątku na forum, a przecież jest jednym z najważniejszych pianistów świata. Kilka słów o londyńskim recitalu Maurizio Polliniego:

https://muzykophil.wordpress.com/2018/03/17/maurizio-pollini-w-londynskim-southbank-center/

 10 
 : Luty 24, 2018, 16:29:52 
Zaczęty przez Aleksias - Nowe: wysłane przez TeresaGrob
Też jest mi miło, że kurierek umiera  a umrzeć nie może Duży uśmiech
W związku z tym powinien iść z tzw. "duchem czasu" nawet jesli ten duch czasami przesadza z używkami ; to moje najłagodniejsze  wytłumaczenie dla tego czegoś:

http://telewizjarepublika.pl/czcijcie-swieta-polska-sztuke,60941.html

Strony: [1] 2 3 ... 10

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

th blackborough watahafernflower dawid120 wolfmonster