Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 36   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka operowa  (Przeczytany 168982 razy)
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #300 : Styczeń 22, 2012, 23:18:47 »

Eh jakie to było piękne.Takie transmisje na żywo są fantastyczne zwłaszcza, że u nas rzadko
można posłuchać takich wspaniałych śpiewaków.
Do jednego miałabym tylko zastrzeżenie, dlaczego do tak wielkiego wydarzenia multimedialnego
wybrano taką inscenizacje?Scena prawie przez całe przedstawienie tonęła w absolutnym mroku, prawie nic
nie było widać.Ale czepiam się, było bosko!!!
Zapisane

Melisa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 129



Zobacz profil
« Odpowiedz #301 : Luty 01, 2012, 21:36:05 »

W TVP Kultura  Rzekoma ogrodniczka 
Mozarta. Scenografia i kostiumy ( w części ) to znów ,,roboty drogowe" ale co tam , warto posłuchać.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #302 : Luty 13, 2012, 17:45:26 »

Wczoraj razem z Dorotą byliśmy w Operze na spektaklu "Chopin" Giacomo Orefice'a. Dzieło bazuje na orkiestracjach muzyki Fryderyka Chopina i przedstawia niektóre fragmenty życia kompozytora. Opowieść jest retrospekcją życia Fryderyka - w pierwszym obrazie widzimy Chopina na łożu śmierci - jest przy nim jego przyjaciel - Elio i siostra Stella. Kolejne części to święta Bożego Narodzenia w ojczyźnie - motyw kolędników. W drugim obrazie Chopin opowiada dzieciom legendę o polskim wojsku (przepiękna orkiestracja Fantazji F-moll), następnie daje recital Florze - swojej symbolicznej kochance. Trzeci akt ma miejsce na Majorce - umiera tam przyjaciółka Flory, co przedstawione jest jako zapowiedź śmierci samego Chopina. W ostatnim - czwartym - akcie umiera Chopin, który w ostatnich słowach prosi siostrę o złożenie w jego grobie szkatułki z ziemią z Polski.

Oprócz orkiestracji dzieł Chopina mogliśmy usłyszeć zachwycające wykonanie Scherza b-moll w wykonaniu Wrocławskiego pianisty - Gracjana Szymczaka - uczestnika ostatniego konkursu Chopinowskiego. Poniżej zamieszczam link do jego wykonań z konkursu - w tym, do wcześniej wspomnianego Scherza.

http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvi/participants/70_Gracjan_Szymczak/stage/1

Oprócz Fantazji niezwykle spodobał mi się duet Chopina i Flory (wczoraj w tą rolę wcieliła się Anna Lichorowicz - niesamowity sopran) oparty na Etiudzie e-dur op. 10 nr 3, poniżej mała próbka:

http://www.youtube.com/watch?v=CjOnMHSxfmE&feature=related

Podsumowując - gdyby ktoś miał czas i ochotę na przyjazd do Wrocławia, to warto poświęcić dwie godziny na ujrzenie i usłyszenie Chopina "zmodyfikowanego", które to modyfikacje raz lepiej, raz gorzej wpływają na postrzeganie utworów Polaka. Niemniej jednak oceńcie sami, bo rzadko można spotkać tak nietypowe aranżacje dzieł Fryderyka.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #303 : Luty 13, 2012, 17:52:46 »

Szukam kilku motywów z tej opery, znalazłem m.in.

- motyw otwierający scenę Majorki oparty na Andante Spianato
http://www.youtube.com/watch?v=kvVKMf0JW9Y

- http://www.youtube.com/watch?v=xi94iyWvPN0

- http://www.youtube.com/watch?v=d05nLunydfc
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #304 : Luty 13, 2012, 18:44:03 »

Rzeczywiście nietypowe, ale bardzo ładne. Chopin przecież tak lubił włoską operę.
Zapisane

kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #305 : Luty 13, 2012, 22:01:35 »

 Potwierdzam pozytywne wrażenia Piotrka...
Tylko, gdybym miała to uściślić, to powiem że na pewno warto było iść głównie dla samej muzyki Fryderyka. Akcji, fabuły jako takiej w tym dziele nie ma, jedynie reminiscencje kompozytora na łożu śmierci zebrane w 4 odsłony. Libretto tez czasami tchnie niepotrzebnym patosem ocierającym się o groteskę, ale rozumiem że sto lat temu, kiedy powstawała ta opera, taka była konwencja.
Jednakże usłyszeć chopinowskie hity jako arie operowe - bezcenna rzecz. Słuchało się tego wybornie ( tzw. ciary są dla mnie najlepszym probierzem ;-) ), a muzyka Chopina która broni się sama bez takich podpórek jak orkiestra i śpiew, tu zabrzmiała niezwykle przejmująco. Szczególnie zapadła mi w pamięć aria śpiewana do melodii Fantazji f-moll, która była ilustracją do wspomnień Chopina  dot. Powstania, a która następnie płynnie przeszła w Polonez fis-moll...Bardzo mnie to wzruszyło. Fantazja f-moll jest w ogóle utworem niezwykle epickim, narracyjnym, a tu niejako ten aspekt się ucieleśnił. Dodatkowo jeszcze to, co zawsze widzę słuchając Fantazji ( szczególnie w wykonaniu pewnego pianisty), zobaczyłam na scenie i to było właśnie dokładne zobrazowanie moich wyobrażeń...Wspaniałe doznanie.
A jeszcze Gracjan, który z gracją zagrał scherzo b-moll...Tylko żeby  jeszcze lepszy fortepian mu dali :-)

Warto było iść... Jeżeli tylko będziecie we Wrocławiu i "Chopin" będzie na afiszu, koniecznie to zobaczcie !
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #306 : Luty 22, 2012, 16:38:28 »

Dziś o 20.20 w TVP Kultura JONAS KAUFMANN!!!, oraz Anna Netrebko ze swoim szanownym małżonkiem.
Uczta dla uszu i oczu Mrugnięcie
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #307 : Luty 22, 2012, 21:34:21 »

Pan Netrebko właśnie śpiewa Mozarta.Super.
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #308 : Luty 22, 2012, 21:39:01 »

A Anna Netrebko Madame Butterfly.
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #309 : Luty 22, 2012, 21:44:26 »

Jonas "Cielo e mar".Ale jest cudowny. Kto nie ogląda ten trąba. Chichot
Zapisane

chingate
Gość
« Odpowiedz #310 : Luty 23, 2012, 02:02:52 »

Czy chodzi o "Cielo e mar" z Giocondy?
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #311 : Luty 23, 2012, 13:44:56 »

Owszem, znalazłam nawet link to tego koncertu.Waldbüne - co za piękne miejsce.Może ktoś tam był?
Zauważyłam wczoraj u Jonasa pewną skazę. Otóż ma lekko skrzywioną lewą, górną dwójkę Mrugnięcie
Oczywiście żartuję, ale koncert piękny, druga część 7 marca.

http://www.youtube.com/watch?v=Myyyk6la9_s
Zapisane

Melisa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 129



Zobacz profil
« Odpowiedz #312 : Luty 23, 2012, 18:14:51 »

Dzięki Aguś, za informację. Zapomniałam, ale opamiętałam się i włączyłam  w momencie , kiedy wykonywana była Madamina. Załapałam się więc na resztę koncertu. Czy to był mąż Anny ? Ślicznie było. Nawet Manon, której nie lubię podobała się:).
Jonas ma jakąś skazę?  Szok Niemożliwe.
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #313 : Luty 23, 2012, 20:46:00 »

Owszem, znalazłam nawet link to tego koncertu.Waldbüne - co za piękne miejsce.Może ktoś tam był?
Zauważyłam wczoraj u Jonasa pewną skazę. Otóż ma lekko skrzywioną lewą, górną dwójkę Mrugnięcie
Oczywiście żartuję, ale koncert piękny, druga część 7 marca.
http://www.youtube.com/watch?v=Myyyk6la9_s

Taaak, to straszna skaza...ja z kolei zauważyłem nad jego lewym okiem jakby opryszczkę, coś potwornego..no coś potwornego. W takim stanie chyba nie powinien ryzykować pokazywaniem sie na scenie, a wręcz byłoby wskazane całkowicie sie z niej wycofać...Ludzie są przecież tacy delikatni, wrażliwi na takie rzeczy Mrugnięcie
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #314 : Luty 23, 2012, 23:19:47 »

No widzisz, a ja myślałam, że ta opryszczka to tylko niedokładnie oczyszczony ekran mojego
telewizora Co? Smutny Złość
Zapisane

Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 36   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

osw niire rybyigzyby aespada madyan