Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Historyczne sensacje i ciekawostki  (Przeczytany 28223 razy)
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #75 : Czerwiec 10, 2011, 22:52:40 »

Oni zawsze mają nieziemskie pomysły.. Chichot Mrugnięcie (ale faktycznie ciekawa koncepcja..)
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #76 : Czerwiec 29, 2011, 08:08:14 »

i kolejna ciekawostka, która jako żywo dowodzi, że nie skandynawcy Wikingowie, a nasze przodki znad Wisły budowały funadamenty pod państwowość pólnocnych sąsiadow

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Wikingowie-pochodzili-z-Polski-Sensacyjne-odkrycie-archeologow,wid,13546409,wiadomosc.html?ticaid=5c920
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #77 : Czerwiec 29, 2011, 09:44:44 »

Dzisiaj przypada 66 rocznica zakończenia najstraszniejszej z wojen w dziejach ludzkości - wprawdzie na Zachodzie obchodzono to święto wczoraj tj 8 maja, natomiast na Wschodzie dzisiaj - a to z prostej przyczyny, ponieważ akt kapitulacyjny został podpisany w późnych godzinach wieczornych 8 maja, co przypadało już na godziny po północy czasu moskiewskiego..W gre wchodziła zatem zwykła różnica czasowa.. Uśmiech
Przepraszam, że po takim czasie, ale dopiero to zauważyłem. Muszę sprostować. Otóż wszystkiemu winna europocentryczna perspektywa naszych historyków. Nie możemy jednak zapominać, że była to wojna światowa w pełnym tego słowa znaczeniu, toteż zakończenie działań w Europie nie było końcem globalnej wojny, ta bowiem skończyła się dopiero 2 września, po kapitulacji Japonii...
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #78 : Czerwiec 29, 2011, 18:48:29 »

No tak, racja Niebieskooki...oczywiście chyba nie trzeba nadmieniać, że napisałem tak celowo, licząc na to że ktoś mnie z miejsca poprawi - no i w końcu stało się.. Chichot Mrugnięcie
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #79 : Czerwiec 29, 2011, 19:37:04 »

Januszu tą sensacyjną informację, mozna by skomentować posługując się postem osobnika o nicku "axe" (umieszczonym poniżej artykułu) Cytuję:

"Nasi władcy przedchrześcijańscy utrzymywali niezwykle częste kontakty ze Skandynawami. Aby utrzymać w ryzach ludność miejscową wymieniali się wojownikami. Wojowie Mieszka pochowani w Lednicy byli Normanami"  Mrugnięcie

Dodam, że wtenczas tj 940 r, nie było jeszcze Polski (prawdę powiedziawszy nie było jej nawet za Mieszka I, bo było to bardziej księstwo będące lennem Cesarstwa niemieckiego, niż samodzielne państwo..), lecz wiele luźnych i nierzadko ze sobą walczących plemion słowiańskich (zachodnio-wschodnich), posługujących sie przeróżnymi dialektami..Zaś nieco późniejsze drużyny wojów, były często obcymi najemnikami, których jednym z podstawowych zadań prócz ochrony księcia i jego dworu - była ochrona szlaków handlowych w trakcie przemierzania przez nie karawan, nie tylko tych z towarami..ale i prowadzonymi na sprzedaż w różnych kierunkach, niezliczonymi rzeszami niewolników.. Uśmiech

Przy tym warto wspomnieć (chyba w którymś wątku była już o tym mowa), że słowo Lag, Lage - które wymawia się jako Lach, w językach skandynawskich oznacza tyle co "towarzysz", "sprzymierzeniec" - wnioski więc mogą nasuwać się same.. Uśmiech Mrugnięcie

Ale kto wie, wszystko możliwe Januszu - równie dobrze może sie też kiedyś okazać, że i waleczni Mongołowie...byli Polakami  Chichot Mrugnięcie
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #80 : Czerwiec 29, 2011, 20:35:14 »

...Ale kto wie, wszystko możliwe Januszu - równie dobrze może sie też kiedyś okazać, że i waleczni Mongołowie...byli Polakami  Chichot Mrugnięcie
Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #81 : Czerwiec 29, 2011, 21:41:20 »

Ale kto wie, wszystko możliwe Januszu - równie dobrze może sie też kiedyś okazać, że i waleczni Mongołowie...byli Polakami  Chichot Mrugnięcie
A ci Polacy byli - rzecz jasna Sarmatami. A zanim przybyli do nas waleczni Sarmaci, ziemie polskie - jak twierdził Wespazjan Kochowski - zamieszkiwali ludzie z jaszczurczymi oczami Chichot
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #82 : Czerwiec 29, 2011, 21:44:35 »

A czy to prawda , ze gorale maja coc wspolnego z Anglikami?
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #83 : Czerwiec 29, 2011, 22:19:54 »

Z Anglikami jak z Anglikami, ale ze Szkotami. I nie górale, a Krakowiacy! Chichot Chichot Chichot PODOBNO!
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #84 : Czerwiec 29, 2011, 22:35:10 »

Wyjęłas mi to z ust Ewo.. Uśmiech Mrugnięcie

A ci Polacy byli - rzecz jasna Sarmatami. A zanim przybyli do nas waleczni Sarmaci, ziemie polskie - jak twierdził Wespazjan Kochowski - zamieszkiwali ludzie z jaszczurczymi oczami Chichot

 Chichot
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #85 : Czerwiec 29, 2011, 22:51:42 »

A czy to prawda , ze gorale maja coc wspolnego z Anglikami?

Można by zaryzykować stwierdzenie, że w jakimś stopniu tak Barto...Anglicy mają przecież te swoje parasole, a górale ciupagi - tak więc w pewnym sensie występuje pewne podobieństwo.. Chichot 
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #86 : Czerwiec 30, 2011, 12:02:03 »

Cytuj
...Anglicy mają przecież te swoje parasole, a górale ciupagi


 Duży uśmiech Duży uśmiech
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #87 : Czerwiec 30, 2011, 20:25:52 »

Czy słyszeliście o niemieckiej Schwebebahn w Wuppertalu?

http://www.youtube.com/watch?v=5bJC896bZgw

Schwebebahn w Wuppertalu to podobno jedyna tego typu na świecie miejska kolejka wisząca. Jej trasa biegnie wzdłuż płynącej przez miasto rzeki Wupper.

Z Wuppertalu pochodzi też Steffen Möller, który w swojej książce Moja klasyczna paranoja na stronie 265 pisze:

"Nieraz w jeden dzień przemierzyłem historię muzyki od renesansu do nowoczesności, od madrygałów Monteverdiego do awangardowego utworu faz Karlaheinza Stockhausena. [...] Byłem klasykoćpunem, klasykofiołem, klasykonarkomanem [...]"
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #88 : Czerwiec 30, 2011, 22:02:12 »

Czy słyszeliście o niemieckiej Schwebebahn w Wuppertalu?


Nawet kiedyś miałem przyjemność być jej pasażerem Duży uśmiech (zresztą, na miesiac przed katastrofą, gdy jakiś wagonik spadł wraz z ludźmi)
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #89 : Lipiec 02, 2011, 16:11:13 »

Pierwsze w życiu widzę podobny patent Kasiu, wprawdzie miałem też przyjemność kilka razy fruwać kolejką..no ale była to kolejka jedynie górska. Ojjj wysoko zaszli, wysoko..ale co tam, kiedyś jak już staniemy się wielkim imperio-mocarstwem  Uśmiech, to być może zajdziemy jeszcze dalej i wyżej - tylko czy w ogóle kiedykolwiek to nastąpi..??

Januszu, co prawda miesiąc to kawał czasu, ale można powiedzieć że i tak dopisało Ci szczęście - coś takiego mogło przecież spotkać bez wyjatku każdego..a co by nie mówić, grawitacja to jednak straszna rzecz.. Uśmiech Mrugnięcie
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

killers aternoscraft black-for wataha-zlotych-klow dacjaforum