Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 20   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Obyczajowe, kulturowe, techniczne ciekawostki, porównania, refleksje  (Przeczytany 63897 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #225 : Listopad 23, 2011, 23:26:12 »

Nie miałam pojęcia, że na Półwyspie Arabskim funkcjonuje taka monumentalna OPERA. Oficjalne otwarcie Royal Opera House Muscat nastąpiło w zeszłym miesiącu.

http://www.rohmuscat.org.om/home
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #226 : Listopad 24, 2011, 00:29:56 »

Owszem, w Omanie jest ta piękna Opera (Dar Al- Ubira As- Sultaniyya Musqat), ale proszę nie przeceniać jej roli w rozwoju życia kulturalnego na Półwyspie Arabskim. Arabowie zasadniczo słabo rozumieją muzykę europejską, nawet ci wykształceni na najlepszych zachodnich uniwersytetach. I a trotuar, europejczycy nie lubią muzyki arabskiej, głównie dlatego, że jest ona oparta na nieznanych w naszej kulturze muzycznej mikrotonach (nie mówię akurat o sobie, bo jestem arabofilem i kocham arabską muzykę, zwłaszcza mistyczne pieśni sufickie). Ciekawy eksperyment przeprowadziła onegdaj autorka książki "Al- Hakima", nie pamiętam jej nazwiska. Otóż zapodawała ona Arabom z Jemenu różne płyty z europejską muzyką klasyczną i badała ich reakcje. Ku mojej satysfakcji przeczytałem, że Jemeńczycy fatalnie odebrali Beethovena, Brahmsa i Mozarta, natomiast żywiołowo i ze wzruszeniem przyjmowali CHOPINA!!!!! i bodajże Bacha.
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #227 : Listopad 24, 2011, 16:40:20 »

A właśnie. Mógłbyś podlinkować jakąś ciekawą tradycyjną muzykę arabską?
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
chingate
Gość
« Odpowiedz #228 : Listopad 24, 2011, 18:22:13 »

Pewnie, ze mogę, ale jest tego tak dużo, że nie wiem, od czego zacząć, więc może od pojedynczego instrumentu Nazywa się od "al- oud" (czytaj: al uud) i jest dla Arabów tym, czym dla nas jest fortepian. Europejczycy przejęli ten instrument we czasie wypraw krzyżowych i funkcjonował on u nas pod tąż sama arabską nazwą "lutnia" (od al uul). Przypuszcza się, że europejska, hiszpańska gitara powstała z modyfikacji tegoż samego instrumentu. Kto chciałby się dowiedzieć, czym jest al- oud dla arabskiej duszy, niech przeczyta powieść "Hakawati" Rabiha Alameddine. Więcej o stroju, skali, technice grania etc przeczytacie w necie, wiec nie będę wam tu smęcił, jeno zapodam link do filmiku z jednym z najznakomitszych wirtuozów tego instrumentu, Irakijczykiem Nasirem Szamsą:

http://www.youtube.com/watch?v=slPkgAsKPdw&feature=related
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #229 : Listopad 24, 2011, 18:26:42 »

Przepraszam, nazwisko tego wirtuoza brzmi SZAMMA, nie Szamsa, walnąłem literówkie:)
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #230 : Listopad 24, 2011, 18:51:20 »

Tutaj młody chłopaczek bardzo pięknie gra na oudzie, proszę zwrócić uwagę, jak bardzo tatuś dumny jest z synka!

http://www.youtube.com/watch?v=No8Ag60SwSM&feature=related
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #231 : Listopad 24, 2011, 19:00:39 »

Na tym instrumencie grają też laski (Koran nie zabrania tego kobietom, w przeciwieństwie do GŁOŚNEGO tańca). Ponieeważ kobiety są bardziej wymagające po linii estetyki, dostają najbardziej ozdobne egzemplarze insztrumentów, misternie cyzelowane. Tutaj jakaś tamłój Madżida Baszir:

http://www.youtube.com/watch?v=P7ow_MeA8TI&feature=related

Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #232 : Listopad 24, 2011, 19:08:07 »

Tamta to oczywiście amatorka, a ta tutaj, przepraszam TUTEJ, jak mówi prezydent Komorowski Bronisław, to prawdziwa WIRTUOZKA!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=RpHT0Wnbhj4&feature=related
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #233 : Listopad 25, 2011, 19:32:19 »

teoretycznie wiem, ale i tak zadam to pytanie: kto to jest laska?
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #234 : Listopad 25, 2011, 22:33:56 »

Faktycznie, dziwna ta muza. W zasadzie to gdyby ją puścić przypadkowym osobom, to zapewne stwierdziłyby, że jest w niej fałsz na fałszu. Niewątpliwie opanowanie oudy jest trudniejsze niż okiełznanie gitary. Zupełnie inny sposób gry, widoczne zróżnicowanie technik artykulacji. Ciekawe. Dziwnie się tego słucha, chociaż jest w tej muzyce coś atrakcyjnego.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
chingate
Gość
« Odpowiedz #235 : Listopad 25, 2011, 22:48:05 »

Wydaje się nam, że Arabowie fałszują, bo nasze uszy NIE ZNAJĄ mikrotonów. Jeśli czegoś nie potrafimy nazwać, jeśli nie znamy pojęcia, to NIE WIDZIMY TEGO I NIE SŁYSZYMY. Znakomicie ujął to zjawisko Jorge Luis Borges w jednym z opowiadań: średniowieczny arabski uczony (chyba Awerroes) siedział przy otwartym oknie i studiował starogrecki traktat o teatrze. Dumał nad księgą i dumał i za Chiny nie mógł pojąć, czym jest teatr, w tamtych czasach bowiem Arabowie nie znali teatru, choć w innych dziedzinach wyprzedzali Europejczyków o setki lat. Tymczasem za oknem hałasowały dzieci- bawiły się w parodiowanie sąsiadów i odstawiały scenki, krótko mówiąc- ROBIŁY TEATR! Awerroes wychylił się przez okno i kazał się dzieciom uciszyć. Ciekawa rzecz- miał przed oczyma teatr (w wykonaniu dzieci), ale go nie widział! Jego umysł nie wytworzył bowiem pojęcia teatru, nie zdefiniował go. To samo dzieje się z nami, gdy słuchamy arabskiej muzyki.
Oto przepiękna, magiczna, mistyczna muzyka suficka. Co to jest sufizm, wie każdy, kto oglądał wzruszający film "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" z Omarem Sharifem. Członkowie bract sufickich wirują w rytm takiej muzyki i odtwarzają ruchy konstelacji gwiazd na niebieskim sklepieniu.:

http://www.youtube.com/watch?v=w-AHnQ_qltY
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #236 : Listopad 25, 2011, 23:38:53 »

"Granice mojego języka są granicami mojego świata" Ludwig Wittgenstein Uśmiech
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #237 : Listopad 25, 2011, 23:45:55 »

Nasze wyobrażenie muzyki arabskiej było dotychczas kształtowane zaklinaczem węży grającym na flecie, nic dziwnego, że jest jak jest. Ale możemy to zacząć zmieniać, jeśli nie my tutaj na tym forum, to kto  Uśmiech Ja w każdym razie uważnie wysłucham proponowanych fragmentów.
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #238 : Listopad 26, 2011, 00:51:45 »

Myślę, że ta krótka, suficka pień wzruszy każdego, tym bardziej, że widać tłumaczenie na angielski. Proszę zwrócić uwagę na piękną kaligrafię w stylu kufickim, w odmianie zwanej "andalusi", powstałej, jak nazwa wskazuje, w średniowiecznej Hiszpanii, którą Arabowie nazywali Al- Andalus. Arabowie zostali wygnani z Hiszpanii w roku 1492, w roku odkrycia Ameryki, przy okazji niejako wygnano również Żydów. Ponoć w Maroku niektóre rodziny, których przodkowie opuścili wtedy Hiszpanię, po dziś dzień przechowują średniowieczne klucze do swych andaluzyjskich domów, po których już pewnie nie ma śladu. Andaluzja jest dla Arabów symbolem raju utraconego, idealizują ją i tęsknią za nią, motyw Andaluzji pojawia się też w ideologii fundamentalistów islamskich jako jeden z argumentów przeciwko "krzyżowcom" (Salabiyyuna) i zachęta do dżihadu, który ma przywrócić Andaluzję do "Dar Al Islam"- terytorium islamu. Ale nie o tym miałem mówić, proszę posłuchać tej urzekającej pieśni:

http://www.youtube.com/watch?v=MFat_KWG9oI&feature=related
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #239 : Listopad 26, 2011, 16:34:21 »

Pani Moniko Aleksandro, otóż teoretycznie "laska" jest to dziewczyna cudnej urody. W praktyce zaś bywa różnie, jak bowiem mówi porzekadło- wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać.
Zapisane
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 20   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

world-anime wilczezycie reallife coffee marootwock