Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 15   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Quizy o Chopinie  (Przeczytany 97797 razy)
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #120 : Grudzień 15, 2012, 19:36:37 »

Nawet nie bedąc fanatykiem pewnej mydlanej opery aż pokuszę się o dodanie: M - jak Miłość (do muzyki, rzecz jasna    Duży uśmiech   Uśmiech )

Dzieki, Kaieńko za sugestywny, symboliczny "decoding"  Chichot

Plăcerea este de partea mea  Uśmiech Januszu  Uśmiech, był jeszcze akord w moll w preludium c-moll op. 28 nr 20 i Msza koronacyjna C-dur KV 317 (to w mojej, mozartowskiej zagadce, którą usiłowałeś rozpracować  Mrugnięcie).
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #121 : Grudzień 15, 2012, 20:17:19 »

A ja Ci chciałam też Januszu podziekować bo szukając odpowiedzi na Twoje pierwsze
pytanie i mając trochę enigmatyczne wskazówki, takie jak że autor lubił Chopina(większość kompozytorów raczej tak
ma Mrugnięcie) czy że inspirowała go muzyka ludowa(także jest tu spora grupa kompozytorów) trafiłam na uroczy
walc Dworzaka, który przynajmniej w pierwszych taktach troche przypominał mi utwór Joplina. Oczywiście szybko przekonałam sie,że to nie to Chichot bo już dalej faktura tego utworu(Dworzaka) sie zageszcza i już nie jest tak prościutko.
Co do dosłuchania się to masz racje.Właśnie skończył sie "Trybunał Dwójki" z "Niedokończoną" Schuberta.
Jeden z redaktorów dosłuchał się w tej Symfonii poloneza Co? Co? Co?
Nigdy bym na to nie wpadła!!
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #122 : Grudzień 16, 2012, 12:09:34 »

Tak, etiudy Chopina są fantastycznie zróżnicowane, niczym flora i fauna dna morskiego Uśmiech
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #123 : Grudzień 17, 2012, 13:34:12 »

Kochani
moje poprzednie quizy nie zawsze należały do najłatwiejszych. Teraz, w przededniu Gwiazdki, będzie inaczej, teraz będzie quizek swiateczny a co za tym idzie: musi być łatwy dla każdego. Z gory jako podpowiedź dodam: nie bez powodu prezentuję go w przeddzień świąt Bożego Narodzenia...
Pytanie brzmi: w jakim utworze Chopin zacytował temat jednej z najpiękniejszych polskich... hmm... ludowych piosenek?   Mrugnięcie Uśmiech

Żeby nie psuć innym zabawy - proszę! - nadsyłajcie mi odpowiedzi na priva  Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2012, 18:34:22 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #124 : Grudzień 17, 2012, 16:30:26 »

No brawo! pierwsze trzy odpowiedzi już dotarły i wszystkie prawidłowe  Chichot
Gratulanki dla Kasienki, Basi i Beatki!   Buziak Czekam na kolejne zgłoszenia  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #125 : Grudzień 18, 2012, 08:16:07 »

Do trójki zwycięzców dołączył wczoraj Marek (aro51)  Chichot Brawa dla Marka  Uśmiech
Mam nadzieje, ze nie - jako ostatni  Co?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #126 : Grudzień 19, 2012, 22:04:47 »

Płonna nadzieja, januszu.... No tak, gadam do samego siebie, ale może z okazji nadchodzących Świąt mi tę przywarę wybaczycie
Nie bedę przeciagał quizu bo kolędowania czas chyba już pomału zacząć.
I Kasia, i Beatka, i Basia, i Marek prawidłowo odpowiedzieli: chodziło tu o scherzo h-moll op. 20, w części środkowej którego rozbrzmiewają nuty jednej z najpiekniejszych a zarazem najstarszych polskich kolęd: Lulajże Jezuniu.
Proponuje niech każdy wybierze sobie swoje ulubione wykonanie scherza h-moll z bogatej youtubowej biblioteki i odsłucha  w świątecznym nastroju i skupieniu.
Z mej strony zaproponuję wykonanie nie całego scherza a tylko kolędowej częsci w niezwykłym,  kultowymn agraniu zespołu Novi Singers
http://www.youtube.com/watch?v=FzYbgDB3F18&feature=share&list=FLB4WElrEeZX62gN-f-q5uwg
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #127 : Styczeń 08, 2013, 10:46:42 »

Wiem! Na pewno nie możecie się już doczekać kolejnego quiziku z Chopina. Słusznie! Nowy Rok za nami. Pora więc do roboty… Chichot

Mój kolejny pomponik znów podzielę na dwie części. Pierwsza – łatwiutka, druga – hmm… Zobaczymy.
W obu pytaniach będę nadal drążył temat ludowych inspiracji (a nawet dosłownych cytatów) w twórczości Fryderyka. A zatem: ad rem! Mrugnięcie
Scherzo h-moll op. 20 ze swą środkową częścią nawiązującą do kolędy „Lulajże Jezuniu” (która była tematem świątecznej zabawy) – wiadomo: to chyba najbardziej znany i rozpowszechniony w tym temacie przykład. Ale czy najbardziej ewidentny?? Otóż nie! Zwróćmy uwagę: ta niby banalnie prosta melodia jest przez Chopina subtelnie wystylizowana, harmonicznie podkolorowana, w końcówce nawet rozbudowana… Słuchając jej - wprawdzie bez trudu rozpoznajemy pierwowzór, ale i bez trudu postrzegamy różnicę miedzy oryginałem, a szopenowską nutą. Tak, zapożyczenie – jest! Ale czy jako cytat dosłowny? Moim zdaniem – nie. Zresztą, pozostawiam ten dylemat każdemu do własnej oceny.
Za to są bez wątpienia w twórczości Chopina cytaty „literalne” potwierdzające tezę, że Chopin świadomie i konsekwentnie skorzystał z ludowej „spuścizny”. 
Moje pytanie jest zatem proste: w jakim uczynił to utworze?  Co?

Oczywiście, znów bardzo proszę, dla dobra zabawy, przesyłanie mi odpowiedzi na priva.
 Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #128 : Styczeń 11, 2013, 08:16:45 »

Chyba jednak szafarska rodzinka jest już trochę umęczona quizowaniem  Smutny Albo moje pytanie miast łatwiutkim nazbyt czynić każe głowę tęgą  Co?
Dośc powiedzieć - jedna tylko przyszła na priv odpowiedź. Za to prawidłowa.  Chichot
Aby zachęcić pozostałych do rozwiazania zagadki - przytaczam fragment otrzymanej odpowiedzi:
"...może masz na myśli (...) - jak to określił Mochnacki "potpourri ze śpiewów narodowych", złożoną z Introdukcji, tematu I (zaczerpniętego z pieśni Już miesiąc zeszedł),tematu II ("dumki" Karola Kurpińskiego wskazującej na ludową proweniencję) i III tematu - melodii ludowej z Kujaw (kujawiaka) Jedzie Jasio od Torunia?..."
Ano! Właśnie to mam na mysli, to - czyli ów śliczny utwór, którego wpleciony fragment o Laurze i Filonie mógłby śmiało startować do tytułu polskiego, ludowego hymnu narodowego  Mrugnięcie Uśmiech

A przy okazji mam pytanie pozakonkursowe: jak myślicie, któż taką merytorycznie piękną nadesłał mi odpowiedź?  Uśmiech

Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #129 : Styczeń 11, 2013, 13:51:50 »

Mogła to być oczywiście niezawodna Kasia, ale trochę styl wypowiedzi mi nie pasuje.W każdym razie ktokolwiek to
był, fakt że wspomniał o Mochnackim ma u mnie duży plus!!
Mnie Twoje quizy Januszu absolutnie nie znudziły, tylko ja osobiście bym wolała żeby były trochę trudniejsze!
Zapisane

fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #130 : Styczeń 11, 2013, 14:30:51 »

Ale zostałam uhonorowana (i to podwójnie - przez Janusza i Agnieszkę)!  Uśmiech

Mogła to być oczywiście niezawodna Kasia, ale trochę styl wypowiedzi mi nie pasuje.

Aga, nie zapominajmy, że
 
http://www.youtube.com/watch?v=MnWYM9eUrZo   Chichot

2013 - L'anno di Verdi  Uśmiech

Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #131 : Styczeń 15, 2013, 09:04:09 »

Mnie Twoje quizy Januszu absolutnie nie znudziły, tylko ja osobiście bym wolała żeby były trochę trudniejsze!
Dziękuje, Tereniu  Uśmiech Włanie o to chodzi by nie zanudzić. Zaś co do poziomu trudności... Staram się róznicowac. Prawdopodobnie nasze Forum czytane jest nie tylko przez "znawców" Chopina. A dla takich wzmianka o kolędzie w scherzu h-moll na pewno jest wisienką.
Być może nie inaczej gdy dowiedzą sie o przeuroczych wariacjach, których jeden z tematów chyba każdemu od czasu do czasu przydarza sie nucić:
"juz miesiąc zeszedł, psy się uśpiły
i coś tam klaszcze za borem
Pewnie mnie czeka mój Filon miły
Pod umówionym jaworem..."
które, jak już wspomniała za Mochnackim nasza droga Kasia - mogą być odbierane jako "potpourri ze śpiewów narodowych".
Mowiąc krótko: "Wariacje na tematy polskie" A-dur op. 13, o co pytałem w mojej ostatniej zagadce.

Szkoda, ze tak malutko przyszło odpowiedzi... ale może, podobnie jak i Ty, Tereniu, i inni czekają na trudniejsze wyzwania  Uśmiech Te, już zaraz, w następnym poście.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 09:06:45 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #132 : Styczeń 15, 2013, 09:22:52 »

Słowo się rzekło, kobylka u płota  Duży uśmiech

Tym razem w quizie wyatartować chce takze jego autor Duży uśmiech Sprawa bowiem i dla mnie jest schowana w pomrokach kosmosu.
Ad rem.. Rozmawiajac z Kasią na privie zastanawialismy się, na ile prawdą jest, że jak stwierdziła Kasieńka, inspiracją dla mazurka g-moll z op. 24 mógł być motyw z ludowej przyśpiewki "Ciele ogon ma matulu". Osobiście nigdy nie słyszałem tejże przyspiewki, nie znam zadnych materiałow źródłowych potwierdzajacych kasienkowe przypuszczenie, acz, gdy siegnę pamięcia w lata zamierzchłe, coś mi tam po głowie chodzi, coś słysze jak dzwonią w kościele, ino w którym? Już kompletni nie wiem. Może ktoś z Was, drodzy Forumowicze, wie w temacie coś wiecej i zechciałby sie wiedzą podzielić? M0że uda nam się wspolnie nadać mazurkowi g-moll nowy, ludowy wymiar?  Chichot
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 09:24:44 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Lawendynka
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 161


Zobacz profil
« Odpowiedz #133 : Styczeń 16, 2013, 15:22:31 »

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Pana Janusza właściwie stało się poszukiwaniem różnych wykonań tego pieknego Mazurka Uśmiech
To jak z podróżowaniem - nie sama podróż najważniejsza, a przygotowania do niej...
Dziękuję  za inspirację Uśmiech
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #134 : Styczeń 16, 2013, 15:29:36 »

 Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 15   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zaburzenia warthunder300clan team-speak-3 wegetarianizm plastycy