Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Najpiękniejsze koncerty  (Przeczytany 70429 razy)
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : Styczeń 02, 2011, 18:47:57 »

Ja zwróciłem uwagę na to, że Uchida dyryguje z pamięci. Jest to zjawisko niespotykane. Wymaga to na pewno ogromnej koncentracji i znajomości tekstu - tekstu rozbudowanego bo podzielonego na poszczególne instrumenty. Już sam fakt jednoczesnego grania i dyrygowania jest fenomenalny a dokonanie tego bez nut jedynie podkreśla geniusz pianistki.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : Styczeń 02, 2011, 18:57:36 »

Przykro moi drodzy, ale z Wami sie nie zgadzam.
Mitsuko Uchida dyryguje bardzo slabo. Nie wiem nawet,czy zdalaby polroczny egzamin na uczelni.
Ruchy sztywne, krotkie i spoznione. Sposob przezywania muzyki groteskowy (jak dla Mozarta).
Gogusiu, dyrygowanie z pamieci jest standartowe. Powiedzalbym nawet latwiejsze niz z partytura.
Krytyka moja nie pomija faktu, ze Mitsuko Uchida jako pianistka jest znakomita (wlasnie w tym koncercie).
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : Styczeń 02, 2011, 19:16:23 »

Nie wymagajmy od pianistki kunsztu dyrygenta. Zwróć tylko uwagę jak trudne musi być połączenie dwóch najważniejszych ról w tym spektaklu. Przerwa w partii pianisty powinna być dla niego okazją do ułożenia sobie w głowie kolejnej części występu a w takim układzie ta przerwa nie tylko jest odbierana ale również wymaga zajęcia się zupełnie inną pracą. Nie było moim zamiarem podziwianie czy też krytykowanie umiejętności dyrygenckich ale podkreślenie trudności zadania jakiego Uchida się podjęła. Jeżeli wziąć pod uwagę koncert jako całość jest zagrany bardzo dobrze, a to jest ważniejsze od płynności ruchów rąk.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #48 : Styczeń 02, 2011, 19:36:37 »

Orkiestra gra dobrze dzieki koncertmistrzowi i niezlej technice grania razem. Sa po prostu zgrani.
Uchida bardziej przeszkadza, niz pomaga.
Tak,  zgadzam sie sie. Uchida podjela sie trudnego zadania (granie partii solowej i dyrygowanie).
Czy wyszla z tego zwyciezko. Moim zdaniem polowicznie. Gra - swietna, Dyrygowanie -slabe.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : Styczeń 02, 2011, 19:45:51 »

Cóż, nie lubię krytykować czegoś, czego nie zrobiłbym lepiej a krytykowania czegoś, na czym się zupełnie nie znam nie podejmę się w ogóle - a tak jest w przypadku dyrygowania (zwłaszcza oceniając je wizualnie). Mogę jedynie mówić o efekcie końcowym, który jest dobry - rozkładu go na czynniki pierwsze się nie podejmę.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : Styczeń 02, 2011, 19:58:15 »

Cytuj
Cóż, nie lubię krytykować czegoś, czego nie zrobiłbym lepiej
.
 Sadzac z Twoich poprzednich wypowiedzi (krytyk) na forum nie jestes do konca konsekwentny.
Moim zdaniem masz pelne prawo do krytyki. Tylko z dobra argumentacja.
 
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #51 : Styczeń 02, 2011, 20:04:37 »

.
 Sadzac z Twoich poprzednich wypowiedzi (krytyk) na forum nie jestes do konca konsekwentny.
Moim zdaniem masz pelne prawo do krytyki. Tylko z dobra argumentacja.
 

Nie lubię krytykować a nie podejmę się krytyki to jest różnica.

Jeśli krytykuje, to przez porównanie. Ruchów dyrygenta obiektywnie nie porównam. Mam słuch i poglądy a to wystarczy do opiniowania gry pianisty natomiast nie mam wiedzy która upoważniałaby mnie do krytykowana dyrygenta jako składowej części orkiestry.

Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłem.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : Styczeń 02, 2011, 20:39:46 »

Mi chodzi o to zdanie
Cytuj
Cóż, nie lubię krytykować czegoś, czego nie zrobiłbym lepiej
.
Chyba mozemy zakonczyc ten dialog.
Na marginesie - wiele opinii, ktore przedstawiles na naszym forum jest bardzo trafne.Nie bierz mi to za zle,
przyczepiam sie do niektorych Twoich slow.
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Styczeń 02, 2011, 20:55:55 »

Witam Wszystkich w Nowym Roku!!! Czy odpoczęliście po Sylwestrowej Nocy Mrugnięcie?
Może na przywitanie 2011r. będzie też dobry Koncert Skrzypcowy D-dur grany na Stradivariusie przez Joshua Bella
http://www.youtube.com/watch?v=FNt6cYOCYs4&feature=related
Brzmienie instrumentu jest niesamowite!!! Buziak

Świetny ten skrzypek Joshua Bell..podobno jego Stradivarius (pierwotnie będący własnością B.Hubermana i niedawno odnaleziony) jest warty kilka milionów funtów ?? Szok..ale co tam "dżentelmeni" nie powinni wspominać o pieniądzach.. Uśmiech Mrugnięcie

P.S. To nie on czasem nagrywał muzykę do filmu "Purpurowe skrzypce" ??
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #54 : Styczeń 02, 2011, 22:39:39 »

Wiem, że J. Bell wykonywał utwory do niezwykłego filmu "Lawendowe wzgórza". Mrugnięcie
Zapisane

Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : Styczeń 03, 2011, 12:06:34 »

Goguś!! Nie wypowiadałem się wcześniej na temat koncertu Mozarta w interpretacji Uchidy - bo również mi się ona nie podobała. Brak dyrygenta raczej pogarsza brzmienie orkiestry - szczególnie gdy jest to koncert na żywo. Podobnie jak w przypadku Vengerova, który gra Symfonię Koncertującą Mozarta i "dyryguje" orkiestrą - orkiestra bez dyrygenta jest tam mało wyraźna. Dyrygent poza nadawaniem tempa ma wpływ na głośność słyszalność poszczególnych instrumentów (często je wycisza - tonuje), zwraca na bieżąco uwagę na artykulację, wyraz orkiestry, a tak bez dyrygenta orkiestra gra swoje a solista też swoje. Może brak dyrygenta to "obniżenie kosztów"  Mrugnięcie ale efekt jest na ogół gorszy. Inaczej jest wg mnie w przypadku nagrania Zimermana. Bo jest to nagranie studyjne - można niektóre fragmenty poprawić w studio, nad dobrym brzmieniem orkiestry czuwa reżyser dźwięku. Poza tym w koncertach Chopina jest dominacja pianisty nad orkiestrą (Zimerman "układa" orkiestrę pod siebie) i to w tym wypadku przyniosło efekt znakomity... oczywiście podkreślam, że to jest tylko moje subiektywne odczucie...Pozdrawiam serdecznie   
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : Styczeń 03, 2011, 12:29:55 »

Ale przejdźmy chronologicznie do czasów Chopina - mój ulubiony koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna z BBC PROMS wraz z napisami dokształcającymi dla mniej wytrawnych melomanów - pomagającymi w odbiorze dzieła - polecam  Uśmiech:
http://www.youtube.com/watch?v=hLKXD_Ar5CM
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #57 : Styczeń 03, 2011, 18:55:47 »

http://www.youtube.com/watch?v=YMINHufcarQ

Pierwszy koncert skrzypcowy Paganiniego - dzięki propozycji Bodka odświeżyłem sobbie nieco to dzieło. Naprawdę przepiękna partia orkiestry na początku oraz doskonale napisana partia solisty. Paganini to mój ulubiony kompozytor jeżeli chodzi o skrzypce.

http://www.youtube.com/watch?v=ATK_pj2iMqg&feature=related

Druga propozycja to Czajkowski, nie słynie z kompozycji na skrzypce jak Paganini lecz jego koncert skrzypcowy jest równie fenomenalny.

 
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #58 : Styczeń 03, 2011, 21:10:49 »

Parę lat temu Dwójka nadawała autorskie audycje Kacpra Miklaszewskiego.Prezentując ten
koncert Czajkowskiego stwierdził, że jego pierwsza część, zwłaszcza tutti orkiestry 6.30
to polonez. Słyszycie tu poloneza??
Zapisane

kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #59 : Styczeń 03, 2011, 22:32:57 »

Ale przejdźmy chronologicznie do czasów Chopina - mój ulubiony koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna z BBC PROMS wraz z napisami dokształcającymi dla mniej wytrawnych melomanów - pomagającymi w odbiorze dzieła - polecam  Uśmiech:
http://www.youtube.com/watch?v=hLKXD_Ar5CM

Taaak Bodku..niezły koncert i niezła skrzypaczka, zarówno pod względem urody jak i umiejętności technicznych..W ogóle dzieło dosyć trudne technicznie..szczególnie podoba mi się ten "przebieg wzrastający" (że tak to niefachowo nazwę po swojemu Uśmiech Mrugnięcie) i zaraz po nim następujące "dwudzwięki" (tj od 1:16 - 1:30)..ciekawy jest również motyw przy "pizzicato" (4:52 - 5:05) ale i na końcu świetnie grane tryle na strunie "g"..(nic więcej nie dodaję, bo nie chciałbym się jeszcze bardziej narazić naszemu Bartusowi.. Chichot Mrugnięcie)

A może by tak cosik z Johannesa Brahmsa..np Koncert skrzypcowy D-dur (tutaj część I i III)

www.youtube.com/watch?v=vwgIR-1OcIo&feature=related

www.youtube.com/watch?v=IffKEdswaJ0&feature=related

Maestria najwyższych lotów.. Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

smoczyjezdzcy zaburzenia nighmare team-speak-3 calbana