Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVIII Konkurs im F. Chopina 2021 - III etap  (Przeczytany 11377 razy)
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #150 : Październik 16, 2021, 19:32:07 »

no jasne, a gdzie Aimi Kobayashi? przecież Ona dzisiaj rozbiła bank! To musisz koniecznie posłuchać, bo pozamiatała równo.
A, to były moje ciężkie warunki słuchania (więcej słyszałam odgłosów pociągu niż fortepianu Smutny). Co prawda w Dwójce byli trochę ostrożni w ocenie tych preludiów
w porównaniu z Krzyżowskim - coś chyba w takim stylu, że Aimi jest "zimna", że gra jakby w kontrze, że słychać w jej interpretacji jakąś "złość". Krzyżowskiego
akurat też słuchałam w pociągu, zatem trudno mi tu wyrobić sobie wiarygodne zdanie o subtelnościach emocjonalnych ich wykonań, cieszyłam się, kiedy akurat jakaś perełka
z tego cyklu dochodziła do mnie w przyzwoitej jakości
a mam straszny problem z naszym Nehringem, gra świetnie, a nie wywołuje u mnie żadnych emocji.
To jest straszny problem.
No niestety ja też tak mam Smutny  Widocznie u niego mimo całej świetnej pianistyki tych emocji brakuje, albo nie potrafi jakoś ich słuchaczowi przekazać. A to przykre dla słuchaczy, dla których przekaz emocjonalny dla przeżywania muzyki jest kluczowy.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2021, 19:37:38 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #151 : Październik 16, 2021, 19:32:51 »

Najlepszy fortepian:

1. Kawai
2. Steinway 300
3. Fazioli
4. Steinway 479
5. Yamaha

to zależy pod czyimi palcami, palce Koreanki Joo-Yeon Ka sprawiły, że Yamahę postawiłbym na szczycie. Uśmiech
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #152 : Październik 16, 2021, 19:38:28 »

A, to były moje ciężkie warunki słuchania (więcej słyszałam odgłosów pociągu niż fortepianu Smutny). Co prawda w Dwójce byli trochę ostrożni w ocenie tych preludiów
w porównaniu z Krzyżowskim - coś chyba w takim stylu, że Aimi jest "zimna", że gra jakby w kontrze, że słychać w jej interpretacji jakąś "złość". Krzyżowskiego
akurat też słuchałam w pociągu, zatem trudno mi tu wyrobić sobie wiarygodne zdanie o subtelnościach ich wykonań, cieszyłam się, kiedy akurat jakaś perełka
z tego cyklu dochodziła do mnie w przyzwoitej jakości

uwielbiam słuchać, co mówią (i jak mówią) Sułka, Baranowskiej, Majchrowskiego, Światczyńskiej czy Psikuty (cudowni ludzie!), ale w zakresie gry Aimi w III etapie? .. po prostu Ją pominęli. Wierzę, że nadrobią.
 
Miej serce i patrzaj w serce! (A.M) Aimi była złośliwa w II etapie, a III to PERŁA !!!

« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2021, 12:26:00 wysłane przez Casablanka » Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #153 : Październik 16, 2021, 19:41:05 »

ja mam straszny problem z naszym Nehringem, gra świetnie, a nie wywołuje u mnie żadnych emocji.
To jest straszny problem.

On chyba jako człowiek jest taki powściągliwy, w czasie wywiadu dla TV odpowiadał tylko półsłówkami - tak, albo nie.
Odnoszę inne wrażenie. Mianowicie, że prezentował się lepiej w poprzedniej edycji (2015). Obecnie (2021) w swoich interpretacjach okazał się zachowawczym graczem, a podobno od tego czasu, wierząc szczerości udzielonych przezeń odpowiedzi w wywiadach, bardziej polubił Chopina niż ongiś. Może to stres? Może zbyt duża presja koncertowa daje się we znaki? A może obycie z historycznymi fortepianami?
To ostatnie pytanie wcale nie jest trywialne. Zwróć (-cie) uwagę na sposób wykonywania tryli.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #154 : Październik 16, 2021, 20:02:06 »

Bruce (...) Lee to niewątpliwe perfekcyjny rzemieślnik pianistycznych umiejętności. Szkoda tylko, że nie korzysta z tego potencjału. Dlaczego? Dwie pierwsze części sonaty (35) bezbłędne technicznie, popis cyborga. Nie zrozumcie mnie źle, ALE takie wykonanie owszem nadaje się na płytę, którą kupi sporo ludzi, gdy zostanie sygnowania "Laureat I nagrody Konkursu Pianistycznego...", jednakże istnieją na tym świecie poszukiwacze skarbów.

Może mam takie skrzywienie, że zawsze szukam tego, czego jeszcze nie znalazłem. Słysząc Kanadyjczyka, wciąż szukam i nie znajduję. Marsz pogrzebowy wychodzi mu tragicznie, niestety. Kolejny pianista od "szybkich numerków", bez urazy. Mazurki świetne a nawet pyszne, tyle że ja ich nie konsumuję. Do finału pewnie wejdzie, ale moje zdanie się nie liczy.

PYTANIE: Czy Chopin komponował swoje utwory TYLKO po to żeby ktoś je grając, np. za 200 lat, popisywał się nienagannością technicznej swobody ich wykonania? Wtąpię.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2021, 20:05:45 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #155 : Październik 16, 2021, 20:04:59 »

Bruce (...) Lee to niewątpliwe perfekcyjny rzemieślnik pianistycznych umiejętności. Szkoda tylko, że nie korzysta z tego potencjału. Dlaczego? Dwie pierwsze części sonaty (35) bezbłędne technicznie, popis cyborga. Nie zrozumcie mnie źle, ALE takie wykonanie owszem nadaje się na płytę, którą kupi sporo ludzi, gdy zostanie sygnowania "Laureat I nagrody Konkursu Pianistycznego...", jednakże istnieją na tym świecie poszukiwacze skarbów.

Może mam takie skrzywienie, że zawsze szukam tego, czego jeszcze nie znalazłem. Słysząc Kanadyjczyka, wciąż szukam i nie znajduję. Marsz pogrzebowy wychodzi mu tragicznie, niestety. Kolejny pianista od "szybkich numerków", bez urazy. Mazurki świetne a nawet pyszne, tyle że ja ich nie konsumuję.

dobrze Go określiłeś, "Cyborg" - to jest Chopin naszych czasów, a to tez jest sztuka nie powielać, stworzyć nowe. 

(żyjemy w takich czasach, że każdy musi kupić SUVa i zająć dwa miejsca parkingowe, małe niemodne  Chichot ).

« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2021, 20:09:37 wysłane przez Casablanka » Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #156 : Październik 16, 2021, 20:08:26 »

Panowie, no błagam... Cyborg potrafi pokazać tyle barw w Marszu, Scherzu czy wreszcie finale Sonaty?

Finał Sonaty to było OBJAWIENIE. Te mikorubata, kolory motywów, urywane frazy. Barokowe, w sensie czystości artykulacji, preludiowanie. Brak słów.
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #157 : Październik 16, 2021, 20:10:49 »

Tuco, widzę, ze mamy skrajnie odmienne opinie. Począwszy od fortepianów po oceny uczestników. Pewnie w jury nasze głosy by się wykluczyły Uśmiech
Zapisane

Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #158 : Październik 16, 2021, 20:11:55 »

Panowie, no błagam... Cyborg potrafi pokazać tyle barw w Marszu, Scherzu czy wreszcie finale Sonaty?

Finał Sonaty to było OBJAWIENIE. Te mikorubata, kolory motywów, urywane frazy. Barokowe, w sensie czystości artykulacji, preludiowanie. Brak słów.

ale ja absolutnie jestem za! Chodzi o to, że On się nie niańczy w grze!
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #159 : Październik 16, 2021, 20:12:35 »

W każdym razie, Polak nie wygra konkursu w tej edycji. Stawiałbym na Khozyainov'a. "Etap koncertowy" się nie liczy, NIE in plus TYLKO in minus - czyli kto nie popełni "rażących błędów", ten znajdzie się na poziomie tabelek z III etapu. Ten etap jest decydujący.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #160 : Październik 16, 2021, 20:13:59 »

W zakresie brzmienia, techniki, precyzji, koncepcji (mico-managing) to jest poziom Zimermana z lat 80. Do tego przez niego przemawiają przez niego starzy Mistrzowie (Hofman, nawet Barere).
Zapisane

Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #161 : Październik 16, 2021, 20:15:32 »

może być nawet tak, jak z Pogorelicem, jury nie doceni "nowego" Chopina i do finału nie wejdzie  Chichot
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #162 : Październik 16, 2021, 20:17:28 »

powiem Wam więcej, nawet szef wszystkich szefów - Jan Sebastian z nami słucha.
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #163 : Październik 16, 2021, 20:20:42 »

Jury wybierze bezpieczne wyjście, Bruce też nie wygra tego konkursu.
ponoć pewna nastolatka, blondynka ..  Mrugnięcie
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #164 : Październik 16, 2021, 20:26:18 »

Chyba najlepsza, spośród zaprezentowanych popisów uczestników tego Konkursu, biegłość nieomylnego grania dowolnego tekstu muzycznego. To ważne kryterium, ale czy najważniejsze Co? Śmiem watpić.

EDIT: Mowa o Bruce // Lee.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

stajnia-ow wataha-farkas rybyigzyby kuro-shiro-academy jasminowygaj