Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 36   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka operowa  (Przeczytany 169035 razy)
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #390 : Październik 15, 2012, 08:04:51 »

Brwo, brawo Marku.
Myslalem, ze ironia, to tyko moje narzedzie tutaj na forum.

P.S.
Klipek proponuje nazwac "Pisk zachwytu nad sopranowyn jazgotem"
albo "Bezwstydne damy"
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #391 : Październik 15, 2012, 09:46:29 »

"Klipek" prezentuje nic innego, tylko sposób atakowania wysokich nut przez różne artystki. Nie uda Ci się za jego pomocą ośmieszyć sztuki operowej, Szanowny Bartusie, przeciwnie- sam siebie ośmieszasz, stwarzając wrażenie, że dla Ciebie opera to jedynie błyskotliwe popisy techniczne ("jazgot"- wedle Twojej terminologii). Zastanawiam się, jaki jest Twój stosunek do koncertów na instrumenty z orkiestrą (sorka za łamaniec językowy- chodzi mi o koncert jako formę)- wszak z natury są one po to, by popisać się wirtuozerią (a więc w przeciwieństwie do opery, "jazgot" stanowi ich sedno")? Czy wszystkie je uważasz za "śmieci" czy też traktujesz wybiórczo, zgodnie z "tryndem", że Mozartowi i Bachowi to ujdzie, ba nie tylko ujdzie ale i poczyta się za chwałę, a reszta to dziewiętnastowieczny badziew? 
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #392 : Październik 15, 2012, 09:52:46 »

Cytuj
błyskotliwe popisy techniczne ("jazgot"- wedle Twojej terminologii)

Blyskotliwe popisy techniczne to nie jazgod, to blyskotliwe popisy techniczne.
Natomiast jazgot, to jazgot (wrzask, krzyk, halas - sa to okreslenia troche za slabe na jazgot)
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #393 : Październik 15, 2012, 09:58:42 »

"Wrzask, krzyk, hałas" to jazgot? Może Ty zamiast do opery trafiłeś do sejmu na przemówienie Niesiołowskiego? Bo ja w operze niczego takiego nie słyszę. Słyszę piękny śpiew, bel canto, czasem ciszej, czasem głośno- nigdy nie ma tam "wrzasku"!!!
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #394 : Październik 15, 2012, 10:02:47 »

"Wrzask, krzyk, hałas" to jazgot? Może Ty zamiast do opery trafiłeś do sejmu na przemówienie Niesiołowskiego? Bo ja w operze niczego takiego nie słyszę. Słyszę piękny śpiew, bel canto, czasem ciszej, czasem głośno- nigdy nie ma tam "wrzasku"!!!

Gdyby to (opera )bylo podobne do przemowienia Niesiolowskiego, to byloby to ciekawsze.
A tak nudy na pudy + przewibrowane, gardlowe dzwieki.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #395 : Październik 15, 2012, 10:12:26 »

Mam słabą tolerancję na kobiecy głos operowy, uwielbiam głosy męskie. Myślę, że głosy kastratów to jest to, ale chyba nie dane nam w dzisiejszych czasach. Na szczęście ale i niestety.

Co do formy opery, mam mieszane uczucia, trochę przypomina cyrk, za dużo "składników", a wywodzi się przecież z maskarady?

Czy ktoś zna jakąś dobrą pozycję, z której można by dokształcić się w temacie historia opery?

Wrzasków raczej nie ma, są okrzyki i z całą pewnością PISKI.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #396 : Październik 15, 2012, 10:17:33 »


Czy ktoś zna jakąś dobrą pozycję, z której można by dokształcić się w temacie historia opery?
Poznawać piękno gatunku operowego z ksiązek to trochę karkołomny pomysł... Sugeruję praktykę  Mrugnięcie
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #397 : Październik 15, 2012, 10:18:42 »

Piotr Kamiński "Tysiąc i jedna opera".Cena trochę powalajaca, ale może do dostania w jakiejś
wypożyczalni publicznej.
A jutro w Dwójce "Złoto Renu" transmisja z Covent Garden i Antonio Pappano, już sie nie moge doczekać!!
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #398 : Październik 15, 2012, 10:23:15 »

Przyznam szczerze, Tereniu, operę potrafię odbierać tylko bezpośrednio w teatrze. Z zamierzenia jest to przecież gatunek, w którym oko i ucho sycą się dziełem jednocześnie.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #399 : Październik 15, 2012, 10:27:20 »

Wyraziłam się nieprecyzyjnie, chodzi mi o POCZĄTEK. Jak doszło do powstania opery, z detalami najdrobniejszymi. Tego, nawet codziennie biegając na spektakle i słuchając odtworzeń, nie "wysłucham" z muzyki, jeśli chcę wiedzieć, to muszę popytać i poczytać, ewentualnie kogoś kompetentnego wysłuchać, jeśli ma wiedzę. Ciekawi mnie, jak to było z tymi kastratami, czy już od początku opery komponowano dla kobiet i mężczyzn, czy może było tak samo jak z teatrem, tylko panowie przebrani ewentualnie w kobiece stroje?

W ogóle wszelkie początki a właściwie prapoczątki są fascynujące, czyż nie?

"Tysiąc i jedna opera" - jest w bibliotekach, dzięki Agnieszka:) Ciekawe czy będzie "rys historyczny".
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #400 : Październik 15, 2012, 10:28:44 »

Oczywiście,że tak!! Transmisja radiowa to tylko namiastka, ale jak nie ma nic innego?
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #401 : Październik 15, 2012, 10:32:54 »

Kiedy wpisuję w gugle ""historia opery" to wyskakują mi tematy związane z przeglądarką Niezdecydowany Ratunku.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #402 : Październik 15, 2012, 10:37:23 »

W ogóle wszelkie początki a właściwie prapoczątki są fascynujące, czyż nie?

"Tysiąc i jedna opera" - jest w bibliotekach, dzięki Agnieszka:) Ciekawe czy będzie "rys historyczny".
Bez wątpienia, masz zacięcie naukowe. Może to i dobre uzupełnienie potrzeb duszy, nie wiem...
By sycić się pieknem egzotycznych kwiatów zwykle nie sięgam po opisy botaników. Dla mnie pod szkiełkiem mikroskopu kwiatowy kielich wcale nie pachnie intensywniej
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #403 : Październik 15, 2012, 10:38:09 »

"Heca albo polowanie na zająca" - to pierwsza, prawdopodobnie, opera polska.

http://www.youtube.com/watch?v=ZUg-tiQ4vp0
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #404 : Październik 15, 2012, 10:38:50 »

Szlachetna xbw! Zamiast grzebać w książkach i wątpliwej jakości źródłach internetowych, posłuchaj pierwszej opery w dziejach muzyki- "Orfeusza" Klaudiusza Monteverdiego. Tutaj w dobrej interpretacji Jerzego Savalla.

http://www.youtube.com/watch?v=0mD16EVxNOM