Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 35   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego  (Przeczytany 126955 razy)
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #435 : Październik 23, 2011, 22:15:41 »

Przecież to jakaś komedia! Pogięło ich? Jak widać, konkurs ma się dobrze, więc nie ma najmniejszych podstaw do tego, by zmieniać jego formułę. Obawiam się, że ów pan kieruje się jakąś antypatią do tego, co polskie.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #436 : Październik 23, 2011, 22:20:01 »

aż świerzbi, by wskazać analogie na tendencje, które wzbudziły moj niepokój i o których rozpisałem się w rocznicowym felietonie (na mej prywatnej witrunie) o młynach, które ruszyły...
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #437 : Październik 23, 2011, 22:22:59 »

Też mi się to tak skojarzyło...
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #438 : Październik 23, 2011, 22:51:04 »

"Ten  pan" to wielki światowej klasy skrzypek, nie ma żadnych dowodów aby kierował się
jakąś antypatią do Polski.Zresztą Asia już to wyjaśniła.
Zapisane

aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #439 : Październik 23, 2011, 23:02:50 »

W stowarzyszeniu dużo zależy od sponsora

dlatego pan Andrzej Wituski mówił 5 lat temu
że zależy mu na
mecenacie miasta
bo wtedy Towarzystwo może samo decydować o wszystkich sprawach
i zachować w nazwie konkursu "im. Wieniawskiego"
i obowiązkowe wykonywanie utworów Wieniawskiego na konkursie
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #440 : Październik 23, 2011, 23:17:25 »

Brak dowodów niczego nie dowodzi, a cała ta argumentacja w sytuacji, gdy nie ma podstaw do zmiany formuły konkursu, zupełnie mnie nie przekonuje. Nie podoba mi si traktowanie polskiej kultury jako czegoś gorszego, a tutaj widzę pewne ślady takiego myślenia.  W tej sytuacji szczególnie musimy dbać, ny tego typu imprezy służyły promocji polskiej muzyki. To, że młodzi skrzypkowie muszą się uczyć czegoś, czego nie znają, to nie minus, ale plus. Nauki nigdy dosyć, a jeśli już opanują, to z dużym prawdopodobieństwem będą to potem grać za granicą - przynajmniej raz na jakiś czas. Jeśli zgubimy z pola widzenia ten cel, to zagrzebiemy gdzieś jedną z głównych idei konkursu.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #441 : Październik 23, 2011, 23:30:07 »

mnie jednak zależy aby był to Konkurs im. Wieniawskiego z muzyką polską (Wieniawskim, Szymanowskim...) w programie. W końcu chyba wszystkim nam zależy aby promować naszą kulturę. Mamy co pokazać. Podziwiamy (i słusznie) wielkich światowych twórców kultury. Sami tworzymy Schubertiadę, bo jesteśmy urzeczeni geniuszem Wielkiego Schuberta. Pokazujmy więc innym co my wnieśliśmy do wspólnego dziedzictwa. Kiedyś jeden z tenorów (nie polskich) - nie wymienię bo nie  żyje, na propozycję aby na koncercie w Polsce wykonać coś z polskiej klasyki operowej stwierdził, że bogactwo muzyki włoskiej jest tak wielkie, że nie ma potrzeby sięgać po coś innego. Mimo wszystko przykre to było. No, ale na szczęście sprawy Konkursu poszły we własciwą stronę, co było widać i słychać... więc nie ma tematu. Jest OK.  Uśmiech
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #442 : Październik 23, 2011, 23:39:48 »

Oczywiście,ale słyszałam niedawno, na naszym szafarskim spotkaniu, że podobno
w Rosji bardzo miano za złe Daniłowi,że grał na Czajkowskim koncert Chopina bo
powinien zagrać Czajkowskiego lub Rachmaninowa.
Oczywiście polskie konkursy powinny promować polską muzykę, ale nie wylewajmy
dziecka z kąpielą i nie zarzucajmy jurorowi antypolskości tylko dlatego,że przez
umiędzynarodowienie konkursu chciał mu zapewnić większą popularność.
Takie myślenie nie chcemy na Czajkowski Chopina czy nie chcemy na Wieniawskim
Szostakowicza do niczego nie prowadzi.
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #443 : Październik 23, 2011, 23:39:57 »

Toteż te zmiany nie zostały wprowadzone. Natomiast widać, że inne propozycje zrealizowano - być może dzięki nim poziom konkursu stał się tak wysoki. Żeby w ogóle nastąpiła promocja polskiej muzyki, konkurs na którym ma być grana musi mieć wysoki poziom, blask, przyciągać najlepszych. Inaczej grozi mu, że stanie się wydarzeniem lokalnym i w ogóle przestanie w świecie promować cokolwiek. W sytuacji, gdy mamy na świecie ponad setkę konkursów, trzeba na bieżąco dbać o renomę, oprawę, organizację. Poprzednia edycja Wieniawskiego nie zadowalała pod pewnym względami, stąd dyskusja, rozliczanie i propozycje zmian.
Zatem muzyka muzyką, natomiast uważam, że faktycznie nie powinna była mieć miejsce selekcja z "punktami za pochodzenie", jeśli chodzi nam przede wszystkim o jakość wykonawstwa.
Dobrze też, że zapewniono przyzwoite nagrody. No i przede wszystkim - przewodniczącego jury o znakomitym nazwisku:) "Lokomotywa" w postaci Wengerowa ( Uśmiech) chyba się sprawdziła Uśmiech
Zapisane
sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #444 : Październik 23, 2011, 23:47:41 »

dziewczyny! jesteście  Buziak Buziak Buziak. Tak własnie też to rozumiem
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #445 : Październik 23, 2011, 23:52:23 »

Aż trzy buziaki??Rozpieszczasz nas Mrugnięcie Mrugnięcie Chichot Chichot
Zapisane

Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #446 : Październik 23, 2011, 23:57:07 »

Oczywiście polskie konkursy powinny promować polską muzykę, ale nie wylewajmy
dziecka z kąpielą i nie zarzucajmy jurorowi antypolskości tylko dlatego,że przez
umiędzynarodowienie konkursu chciał mu zapewnić większą popularność.
Takie myślenie nie chcemy na Czajkowski Chopina czy nie chcemy na Wieniawskim
Szostakowicza do niczego nie prowadzi.
Bez żartów, Wieniawski jest obowiązkowy, ale jego utwory stanowiły mniejszość repertuaru konkursowego. Więc kto tu mówi, że nie chcemy Szostakowicza na Wieniawskim? Ale żeby nie zadbać o to, by na Wieniawskim na pewno był Wieniawski, a ku temu by ta idea zmierzała, to jakieś nieporozumienie.
Ale, jeśli ktoś może sobie sobie wyobrazić konkurs chopinowski, na którym nikt nie zagra Chopina, to przepraszam, ale zupełnie nie po drodze mi z takim myśleniem. Jeśli chodzi o Chopina, to tu uważam, że trzeba strzec monograficznego charakteru konkursu, skoro ta formuła się sprawdza. Chopin ma na tyle mocną pozycję, że się obroni.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #447 : Październik 24, 2011, 00:15:36 »

A przed czym, czy kim ma się Chopin bronić?Nie słyszałam, żeby ktoś chciał
zmienić formułę Konkursu Chopinowskiego.Janusz wytoczył potężne działa
bo jeden pianista zagrał w Żelazowej Woli jeden utwór Mozarta.
Dla mnie to śmieszne.
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #448 : Październik 24, 2011, 07:40:22 »

Janusz wytoczył potężne działa bo jeden pianista zagrał w Żelazowej Woli jeden utwór Mozarta.
Dla mnie to śmieszne.

Jak widze, Tereniu, po raz kolejny zmieniłas zdanie, bo przeciez na wątku Żelazowej Woli - ostatecznie jednak przyznałas mi racje...  Smutny

...Niech w miejscach chopinowskich rozbrzmiewa tylko Chopin. Bo to jest w końcu wszystko..przemyślałam masz rację.

Cóz: donna e mobile...  Spoko

Trochę dziwię się jednak, że nie do konca zrozumiałas wymowę mojego Felietonu ( http://janusz.nizynski.pl/papka-i-kulturowe-mlyny/ ), który osobiście zarekomendowałas swoim nazwiskiem na Facebooku, bo chyba artykułowałem to dość jasno: tu nie chodzi o Chazjajnowa, który  w Dworku Chopina grał utwór Liszta, tu niepokoi pewna uwidoczniona tendencja, wyartykułowana twierdzeniem i postawą melomanów, zdaniem których granie innych kompozytorów niż Chopin - w miejscu jego narodowego Kultu to normalna praktyka. Takim rozumowaniem wcześniej czy później sprawimy (przyczynimy się), ze granie nie tylko samego Chopina na konkursie Chopina - stanie sie takze normą i praktyka, skoro cały świat coraz bardziej się unifikuje...co, niestety, już daje o sobie znać w odniesieniu do czynionych zakusów na dalsze unifikowanie programu Konkursu Wieniawskiego
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 11:48:15 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #449 : Październik 24, 2011, 08:16:08 »


Januszu,
tylko wielka determinacja miłośników-społeczników
autentycznie kochających polską kulturę
i zdolnych do wielkich poświeceń swojego czasu i pieniędzy dla jej utrzymania
powoduje, że Konkurs Skrzypcowy Wieniawskiego
ma formę konkursu, na którym
każdy z wykonawców musi zagrać utwór Wieniawskiego.

Wyobrażam sobie jak Ci działacze
muszą we współczesnym świecie w którym "młyny ruszyły"
wykazać się sprytem
aby zachować te wartości,   
którym oni (a przez to i my słuchacze) hołdujemy.

I ja
jestem tym ludziom za to bardzo wdzięczny.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 35   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

trzywahaty phacaiste-ar-mac-tire watahaczystejkrwi cyrodiil-sesje zwiazek-ludowy