Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 36   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka operowa  (Przeczytany 169409 razy)
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #360 : Sierpień 25, 2012, 16:05:20 »

23 sierpnia Jonas Kaufmann wystąpił z recitalem na festiwalu w Hiszpanii.
Pokazał wielką formę!!!!
Czasem dłuższy wypoczynek bardzo pomaga artyście:

http://www.youtube.com/watch?v=aXxbfZsghi0&feature=plcp
Zapisane

sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #361 : Wrzesień 24, 2012, 00:33:14 »

Kiedyś pisałem już, że w moim mieście powstaje piękny nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej. I właśnie ten dzień nadchodzi. W najbliższy piątek wielka premiera. Straszny dwór Moniuszki. Nie mogło być inaczej. Niestety na prapremierę biletów nie było. Tylko VIP-y. Ale na drugą premierę Strasznego dworu w niedzielę 30.09.2012 jakimś cudem udało się mi zdobyć dwa bilety. Nie tanie - po 200 zł. Były też po 400 ale i te były praktycznie nieosiągalne. Pójdę więc z moją córeczką, która akurat przyleci z Anglii. Odliczam już dni. Oczywiście zdam relację z tego widowiska. Myślę, że także fotograficzną. Wykorzystam w tym celu nasz serwer Schubertiady. Wierzcie mi, ale gdy piszę te słowa muszę ukradkiem ocierać łzy ze wzruszenia i emocji. Naprawdę jestem dumy, że w moim mieście - przecież nie największym, przecież nie najważniejszym, gdzieś tam... na końcu świata, w tak zwanej Polsce B powstał wspaniały obiekt, który może być powodem do zazdrości (w pozytywnym znaczeniu oczywiście) dla innych miast. Gmach opery jest bardzo nowoczesny. Są podobno instalacje, które nigdzie więcej w Polsce nie występują. Dziś nasza lokalna telewizja przedstawiła ponad godzinny program o tym obiekcie. Można było "przejść się" po wszystkich zakamarkach, można było posłuchać fragmentów prób. Doprawdy obiekt jest zjawiskowy. Wierzę, że kiedyś (gdy bilety już nieco potanieją  Chichot) będę mógł Was gościć na jakimś wyjątkowym spektaklu (czy koncercie). Na razie najbliższe wolne bilety są na połowę grudnia. Dziś kasa była już czynna. Ustawiła się kolejka (jak za dawnych "dobrych" czasów przed sklepem mięsnym  Chichot). Ech... jest OK. Trzymajcie kciuki, żeby wszystko się udało.
Zapisane

aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #362 : Wrzesień 24, 2012, 08:11:34 »

http://www.ltt.com.pl/realizacje/opera-podlaska

To teraz wypada życzyć sobie, aby stała się centrum sztuki operowej jak ta
w Mediolanie.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
chingate
Gość
« Odpowiedz #363 : Wrzesień 25, 2012, 09:36:16 »

Jakże ekstremalnie różne oceny:

http://www.rp.pl/artykul/880559,932753-Czy-holocaust-to-dobry-temat-na-musical-.html

http://www.rp.pl/artykul/880559,936300-O-czym-spiewa-Doktor.html
Zapisane
sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #364 : Wrzesień 25, 2012, 11:12:04 »

Rzeczywiście różne oceny "Korczaka". Ale dla porządku trzeba powiedzieć, że ten drugi artykuł trochę manipuluje czytelnikiem. Po pierwsze: premierowym widowiskiem inaugurującym działalność Opery w Białymstoku będzie STRASZNY DWÓR. Korczak będzie wystawiony jako drugi mianowicie dzień po Strasznym dworze. Wprawdzie były z tym pewne przepychanki co dać jako pierwsze - jak zwykle brudna polityka. Po drugie z tego co słyszałem w lokalnej telewizji, to Korczak będzie bardzo dobrym spektaklem. Aktorzy występujący w tym widowisku mówią, że nawet na próbach nie są w stanie ukryć emocji. Oczywiście pójdę na Korczaka - tym razem z żoną  Chichot. Ona jest pedagogiem więc dla niej Korczak to bardzo nośne nazwisko (pseudonim). Zresztą już sama historia Janusza Korczaka jest tak wzruszająca, że po prostu warto pójść na ten musical. Z tego co wiem ma być utrzymany w konwencji operowej. No zobaczymy...
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #365 : Wrzesień 30, 2012, 12:40:53 »

Chciałabym polecić jutrzejszy koncert.
Simon Rattle i Berlińscy Filharmonicy i "Carmen".Ogladałam fragmenty tego konceru , są dostępne na YT i
wprawdzie Magdalena Kożena nie za bardzo mi się podobała, ale Genia Kühmeier fantastyczna,że o Kaufmannie nie wspomnę Mrugnięcie

http://www.br.de/radio/br-klassik/programmkalender/sendung409726.html
Zapisane

Lawendynka
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 161


Zobacz profil
« Odpowiedz #366 : Październik 05, 2012, 14:06:36 »

kilka razy uczestniczyłam w wydarzeniu, które  np. w Filharmonii Olsztyńskiej nazwane jest "Sobota z "The Metropolitan Opera" HD Live". obejrzałam i wysłuchałam w ten sposób "Borysa Godunowa", "Don Givanniego" i teraz wybieram się na "Napój miłosny".
ciekawa jestem, co myślicie o takim poznawaniu świata opery?
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #367 : Październik 05, 2012, 21:16:06 »

kilka razy uczestniczyłam w wydarzeniu, które  np. w Filharmonii Olsztyńskiej nazwane jest "Sobota z "The Metropolitan Opera" HD Live". obejrzałam i wysłuchałam w ten sposób "Borysa Godunowa", "Don Givanniego" i teraz wybieram się na "Napój miłosny".
ciekawa jestem, co myślicie o takim poznawaniu świata opery?

Lawendynko.
Jako, ze nie przepadam za opera jako gatunkiem artystycznym (nadmuchany, nadymany, krzykliwy, banalny i snobistyczny twor),
nie uczeszczam do gmachu opery na spektakle.
Ale... taka forma kinowa, troche stonowana, bez smokingow i sztucznych usmiechow, - czemu nie.
Bylem juz na kilku transmisjach i musze powiedziec, ze razem z moja zonka bylismy b. zadowoleni.
Najwieksze wrazenie zrobila na mnie opera "Nixon in China" Johna Adamsa (XX wiek)
Nie tylko muzyka (genialnie wykonana), ale i scenografia, choreografia byly na najwyzszym poziomie.
Poza doznaniami artystycznymi podoba mi sie wglad za kulisy opery (w przerwie), ktory jest rowniez transmitowany.
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #368 : Październik 05, 2012, 22:33:02 »

Lawendynko.
Jako, ze nie przepadam za opera jako gatunkiem artystycznym (nadmuchany, nadymany, krzykliwy, banalny i snobistyczny twor),

Bartusie, przyznam że ilekroć słyszę takie argumenty przeciwników opery, to tracę rezon i nie bardzo wiem jak kontrargumentować, bo zwyczajnie nie rozumiem "co autor miał na myśli Uśmiech  Opera jest "krzykliwa"? No cóż, może i jest, wszak wykorzystuje ona najwspanialszy ze wszystkich instrumentów- głos ludzki. "Nadmuchany twór"? Czy masz na myśli pewną abstrakcyjność, nienaturalność? Masz rację, bo tak się składa, że opera to najbardziej umowna ze sztuk! Tym większa jest dzięki temu jej wartość, bo aby jej zasmakować, trzeba się zgodzić na specyficzne założenia gatunku i dziwne z pozoru zabiegi- na przykład że w roli Don Quijota występuje czarnoskóry artysta, a piękną cyganką Carmen jest lekko puszysta Montserrat Caballe, lub że Rigoletto widząc trupa swej córki w worku śpiewa wzruszającą arię, tak jakby było to coś naturalnego, co czyni każdy tatuś niosąc na plecach wór z trupem własnego dziecka. Zmierzam do tego, że polubienie opery wymaga swego rodzaju pokory od słuchacza, ale również i zaufania do kompozytora i autora libretta. Opłaca się to wszakże z nawiązką, bo żadna ze sztuk nie potrafi dać tylu wzruszeń co opera.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #369 : Październik 05, 2012, 23:14:41 »

Musamannie

Otoz, co mi sie nie podoba w operze to -
jej manieryzm.
Styl wytworzony pod publiczke, gdzie zamiast pieknego ludzkiego glosu masz krzyk, zamiast tresci masz trash (smiec).
Banal przesciga banal. Ach, och, ech jakie to piekne, jakie wielkie ,potezne - murowany sukces.
Najbardziej w operze razi mnie stereotypowy "operatic voice" - przewibrowany jazgod u piskliwych sopranistek, bekajacy, tubalny ze skrzywionymi ustami glosy tenorow i basow.
Caly czas mam na mysli manieryzm (styl?), gdyz oczywiscie glos ludzki moze byc piekny, czysty intonacyjnie i naturalny.
Lubie opery wystawiane przez Minkowskiego (Paryz) zwlaszcza barokowe (Haendel).
Glosy ludzkie sa tutaj traktowane instrumentalnie, bez balwochwalczych wyczynow.

Podsumowujac nie lubie opery w obecnym wydaniu (jeszcze raz ten nieszczesny manieryzm).
Moze kiedys doczekam sie lepszej tresci (libretto), lepszego stylu spiewania (bardziej naturalny, nie przewibrowany)

Mam nadzieje, ze tym razem zrozumiales o co chodzi przeciwnikowi opery.


P.S.1
Wlasciwie, to sie juz doczekalem - Nixon in China Johna Adamsa, opery Haendla (Minkowski) zrobily na mnie wrazenie


P.S.2
Muzyka tez cierpi w operze. Jest na ogol banalna, sentymentalna pisana pod publiczke.
Nawet najwieksi mistrzowie musieli sie podporzadkowac komercji.
Oczywiscie Mozart, Verdi, Haendel pomimo przymusu gawiedzi poradzili sobie ze stylem i tworzyli piekna muzyke (operowa).
Gdybe jeszcze ona byla spiewana bez sztucznosci i tej nieznosnej maniery?
Wagnera nie trawie niestety. No moze kilka tematow jest rzeczywiscie udanych ,ale na ogol "not my type"






« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2012, 23:16:37 wysłane przez bartus » Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #370 : Październik 05, 2012, 23:38:59 »

Bartusie, znowu nic nie rozumiem. Co to znaczy:
"Styl wytworzony pod publiczke, gdzie zamiast pieknego ludzkiego glosu masz krzyk, zamiast tresci masz trash (smiec)."Co?
Zamiast pięknego głosu krzyk? A bel canto to niby co??? Czy bel canto to jest Twoim zdaniem "krzyk zamiast pięknego ludzkiego głosu"? O czym w takim razie mówi tu Florez?
http://www.youtube.com/watch?v=qcQTrYqKYjg
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #371 : Październik 06, 2012, 08:42:30 »

Bartusie, znowu nic nie rozumiem.

Byc moze  jestes juz zmeczony.
Jest pozno.




Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #372 : Październik 06, 2012, 09:15:12 »

Nie, jest poranek, więc nie późno i ponawiam pytanie- uważasz że bel canto to "krzyk zamiast pięknego ludzkiego głosu"?
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #373 : Październik 06, 2012, 09:38:18 »

Czy "..... Wczoraj o 23:38:59" to poranek?  TAK, wyrazilem sie nie scisle. ...Bylo...nie ...jest....

Dziekuje za przyklad.
Jest cos w glosie tego tenora, co wywoluje u mnie sprzeciw.
Moze scisniete gardlo.
Nawet jak facet mowil, to odczuwalem posmak gorzkiego jadu.

Wyobraz sobie, ze ktos mowi do Ciebie caly czas krzyczac (krzyk=duza glosnosc).
Mnie osobiscie to wkurza.

Forma wokalno - instrumentalno - teatralna jak najbardziej, ale nie manieryzm operowy jaki wtargnal z butami
do ludzkich dusz.

Konstrukcja typowej, romantycznej muzyki operowej jest jak budowa cepa:
jednowarstwowa, latwo przyswajalna, na duzym wolumenie.
Przeciez musi ona ruszyc niezbyt wyedukowane (muzycznie) masy ludzkie, ktore na ogol chodza do opery, zeby sie pokazac i powiedziec jak bardzo sa uszlachetnieni.
Nie ma tutaj mowy o sublimacji, wyrafinowaniu, finezji i zlozonosci.
....Panowie, to musi byc WIELKIE, musimy dowalic, ludzie sie poplacza. Wszystko WIELKIE - wielkie dekoracje, wielkie orkiestry (Wagner), wielcy (grubi) spiewacy, wielkie gaze, wielkie (glosne) wokale......a tresc MALA.

P.S.1
Muzyka operowa mistrzow oczywiscie sie broni i to niezle. Jest wspaniala (zwlaszcza tematy), ale niektore przemycane "wartosci" pod publiczke sa zauwazalne.

P.S.2
Jak juz wczesniej mowilem, sa niektore produkcje "operowe" na b. wysokim poziomie.
Produkcje, ktore bardzo daleko odchodza od tego manieryzmu typowej, krzykliwej,szlochajacej opery.
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #374 : Październik 06, 2012, 15:12:12 »

No cóż Bartusie... "ja powiem tak": skoro nie podoba Ci się głos JDF, to znaczy że szkoda czasu i atłasu by przekonywać Cię do opery, bo i tak jej nigdy nie polubisz Uśmiech Florez owszem, ma lekko "metaliczny" głos, ale śpiewa z niespotykaną lekkością i jest jednym z niewielu, których głos można z czystym sumieniem określić jako "tenore di grazia". Jest godnym następcą swego wielkiego rodaka (Peru)- Luigi Alvy, który miał podobny głos, choć nieco "cieplejszy":

http://www.youtube.com/watch?v=4xqRx5ggOqs
Zapisane
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 36   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

programowanie artystycznedziela miraculous-school arminair vardertoworld