Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 116   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wolfi A. Mozart - muzyka uosobiająca Piękno  (Przeczytany 653130 razy)
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #510 : Lipiec 26, 2011, 11:47:07 »

Konradzie, masz oczywiście rację. Jednak przedrewolucyjny nastrój napewno juz wisiał w powietrzu. Mniej było zainteresowania twórczością jakiegoś "muzyka z Salzburga". Do tego trwał w Paryżu muzyczny spór międzu "gluckistami" i "piccinnistami". Mozart pozostawał raczej bezstronny w tej kłótni.

Ach ta Aloysia! Nie wiadomo, czy potem trochę nie żałowała, że wzgardziła uczuciami Wolfganga. Jak wiecie La donna e mobile   Chichot Z drugiej strony jej mąż Joseph Lange też był artystyczną duszą - był aktorem i malarzem amatorem. Joseph wystąpił w (mówionej) roli jako Monsieur Herz w Der Schauspieldirektor i namalował (niedokończony) portret  Wolfganga Amadeusza, który Konstancja uznała za najbardziej trafiony.


Oui. Chichot Opowiedz nam, proszę, przy okazji, jakie symfonie (lub inne utwory WAMoz) grałeś, która jest ta, Twoim zdaniem, najdoskonalsza itd...  Chichot

Przyłączam się do prośby Patryka  Uśmiech Jeśli znajdziesz Bartusie chwilkę czasu, podziel się proszę Twoją wiedzą i wrażeniami  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #511 : Lipiec 26, 2011, 12:09:44 »

Kasiu,Patryku.

Bardzo chetnie, ale dopiero po wakacjach. Zaraz wyjezdzam.
(.. jak ja nie lubie wakacji).
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #512 : Lipiec 26, 2011, 12:17:02 »

Bartusie, szczęśliwej podróży i wspaniałych wakacji!    Uśmiech  Spoko

Ja też siedzę już na walizkach  Duży uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #513 : Lipiec 26, 2011, 22:06:50 »

I ja Wam życzę szczęśliwej drogi i dobrego wypoczynku:)

Ciekawe, czy Bartusowa antypatia do wakacji wynika z niechęci do przemieszczania się, czy z pracoholizmu;) Jeśli to drugie, to możesz Bartku wykorzystać czas wolny np.. na komponowanie Uśmiech Wtedy i my na tym skorzystamy:D
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #514 : Lipiec 26, 2011, 22:23:43 »

Asiu, un GRAND merci  Uśmiech

Dopiero dzisiaj zauważyłam Twój post z dedykacją dla podróżników Soave sia il vento . Dzięki Tobie i Patrykowi  Uśmiech zachwyciłam się sonatami w interpretacji Ch. Eschenbacha. Wczoraj odebrałam zamówienie w Empiku i w rezultacie wyjeżdżam jutro w doborowym towarzystwie panów Mozarta i Eschenbacha  Chichot
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #515 : Lipiec 26, 2011, 22:39:38 »

A tak, zamieściłam stosowną piosenkę na wakacyjne peregrynacje - obyście żeglowali łagodnie i powracali szczęśliwie:)
Faktycznie, Eschenbach zrobił furorę:)) Ale czyż na to nie zasługuje? Oczywiście Pat go wygrzebał:) ja się tylko entuzjastycznie zachwyciłam, wie immer Chichot 
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #516 : Lipiec 27, 2011, 00:59:27 »

Mniej było zainteresowania twórczością jakiegoś "muzyka z Salzburga". Do tego trwał w Paryżu muzyczny spór międzu "gluckistami" i "piccinnistami". Mozart pozostawał raczej bezstronny w tej kłótni.


... choć jego sympatia już wówczas kierowała się w stronę Glucka (notabene, zły GRIMM był piccinistą!  Chichot). Jego Alceste, Orfeusz, obie Ifigenie wystawiane w Paryżu i Wiedniu wpłynęły silnie na Mozarta i styl operowy tegoż. We Wiedniu Mozart nawiązałby z nim prawie przyjaźń, był u niego kilkukrotnie na obiedzie (m.in. po wiedeńskim Idomeneo), posłuchał jednak ojca Leopolda i kontakt się prawie urwał. A przydałby mu się tak wpływowy (także na dworze cesarza Józefa) przyjaciel!

Co do Symfonii Paryskiej, wykonanej podczas concert spirituel - paryżanom nawet przypadła do gustu (zadowolony Mozart zjadł 'ze szczęścia' lody i odmówił w dziękczynieniu jakiś obiecany pacierz  Mrugnięcie). Spodobał się im zwłaszcza pasaż, którego - dla wzmocnienia efektu - Mozart powtarza, także w zakończeniu owej I części. Co do Andante były jednak obiekcje (istnieją 2 jego wersje, pierwsza - lepsza - okazała się 'za długa'... Z politowaniem).


Barrrdzo się cieszę, że i Wam pan Eschenbach przypadł do serca.  Mrugnięcie 

Ja również czuję się zobligowany do wysłuchania arii z Cosi. Dzięki! Wakacyjny czas podróży... Udanych wypoczynków!  Mrugnięcie
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #517 : Lipiec 27, 2011, 01:34:15 »

  do wysłuchania arii z Cosi.


Quatsch, jakiej arii, przejezyczenie, cudnego tercetu...
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #518 : Lipiec 27, 2011, 02:53:36 »

Och, i tak wszak wiadomo, o co chodzi, mein Perfektionist Chichot
Tercet ze stosowną dedykacją do odebrania na wątku operowym Mrugnięcie 
A może, nim wiatr zadmie w żagle, posłuchajmy jeszcze I części Paryskiej symfonii i tego pasażu...
http://www.youtube.com/watch?v=JrhJ6pY35dA&feature=related

Andante zbyt długie... o tempora o gustibus... Uśmiech takiego piękna nigdy przecież zbyt dużo! 
 
 
 
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #519 : Lipiec 30, 2011, 10:47:19 »

Dziś w Dwójce o 19.30 "Wesele Figara" z Salzburga. Słuchamy??
Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #520 : Lipiec 30, 2011, 16:50:24 »

Ależ oczywiście! Duży uśmiech
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #521 : Lipiec 30, 2011, 18:13:23 »

Ja znalazłem moją ulubioną symfonię koncertującą nagraną we Francji. Wspaniała interpretacja i realizacja nagrania
http://www.youtube.com/watch?v=RzPOjLcqfrI
 Buziak
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #522 : Lipiec 30, 2011, 19:43:54 »

Wykonanie "uświadomione historycznie" co za potworek językowy Mrugnięcie
Zapisane