Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 105 106 [107] 108 109 ... 116   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wolfi A. Mozart - muzyka uosobiająca Piękno  (Przeczytany 658764 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1590 : Kwiecień 17, 2014, 15:35:47 »

Owocem salzburskiej twórczości sakralnej Wolfganga jest - oprócz wspomnianych już dzieł - również nieukończona Missa brevis C-dur KV 115 (166d). Wg biografów, prawdopodobnie 18-letni twórca zarzucił partyturę pisząc Sanctus, gdyż arcybiskupowi Colloredo wydała się zbyt mało odświętna. Pozostała w wersji na organy i chór. Moim zdaniem, to zalążek arcydzieła.

Niedawno wyszperałem ją na YT (Kyrie, Gloria).
http://www.youtube.com/watch?v=DywhNwtO5ds
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1591 : Kwiecień 19, 2014, 20:14:44 »

Oto jeszcze jedna bardzo osobista msza Wolfganga, Missa brevis B-dur KV 275 na smyczki, basso continuo, 3 puzony i chór. Dziwi nieco, że po bardzo zwięzłym opracowaniu Gloria i Credo, Mozart pozwala sobie na relatywnie rozbudowane Agnus Dei, rozpoczynające się od sopranowego arioso. Myślę, że ta kameralna muzyka zachęca do świątecznej kontemplacji - a zatem: głębokich Świąt Mrugnięcie

Nikolaus Harnoncourt
http://www.youtube.com/watch?v=F_O3-Sm5TtQ
Zapisane

amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1592 : Maj 03, 2014, 22:49:41 »

Mam nie związane pytanie. dotyczy ono kompletu 170 płyt wszystkich (no prawie) dzieł Amadeusza z Briliant Clasic. Czy ktos z forumowiczów je posiada? Czy zauważyliście jakieś błędy, braki?
Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1593 : Maj 04, 2014, 00:51:05 »

Amadeuszu, skoro piszesz "prawie", to pewnie sam zauważyłeś, że ten 170-płytowy box nie obejmuje wszystkich dzieł Mozarta  Mrugnięcie  Nie posiadam go, ale z tego co wiem, są to nagrania, które można ściągnąć w formacie mp3 ze strony mozart-archiv.de. Brakuje niektórych nieukończonych dzieł, fragmentów partytur znanych z KV deest i aneksów do Katalogu Köchla.
Zapisane

amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1594 : Maj 04, 2014, 14:59:12 »

Mam ten i ten z 1991 philipsa, gdzie jest 180 płyt. wiem czego brakuje bo znam Katalog Kohla. Chodzi mi o to, że zdarzyły im sie wpadki np. na płacicie nie ma finału symfonii Hafnerowskiej, na innej zaś zamiast podanych utworów są inne, zdublowana płyta. Wczoraj zauważyłem że brakuje całej płyty z Don Giovannim, cały 2 akt diabli wzieli. jestem zrozpaczony, nie mówiąc że ten cholerny klawesyn wszystko zagłusza. jestem przeciwnikiem klawesynów w czystej muzyce Amadeusza.
Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1595 : Maj 04, 2014, 23:09:05 »

Nie ma to jak skompletowanie całości płyta po płycie, kaseta po kasecie  Spoko  Sam myślałem kiedyś o zakupie serii philipsa - chyba nie uzyska ona jednak naszej rekomendacji  Mrugnięcie

Ja też jestem przeciwnikiem nadużywania klawesynu w twórczości Mozarta - jego koncerty czy sonaty są skomponowane na fortepian i wykonywanie ich na innym instrumencie jest przecież błędem. Zgodzimy się chyba, że skłamalibyśmy uznając za w pełni przekonujące brzmienie tych dzieł wykonywanych na współczesnych pokaźnych steinway'ach, choć takie właśnie przeważają w mojej płytotece i są wśród nich nagrania genialne. Z drugiej strony, istnieje pewna wykonawcza tradycja niektórych KV, które bardzo często rejestrowane są na klawesynie, np. niedokończona suita C-dur KV 399 czy Allegro g-moll KV 312/590d (na Hammerklavier). Na szczęście, dotyczy to niewielu dzieł. Inaczej rzecz się ma z dziecięcymi kompozycjami (pierwsze sonaty z towarzyszeniem skrzypiec/fletu faktycznie przeznaczone są na klawesyn).

Cieszy, że do łask wracają znów historyczne instrumenty. Kristian Bezuidenhout dla przykładu nagrywa na wspomnianej już kiedyś kopii instrumentu Waltera z 1795 r. Podobnie Andreas Staier, który sięgnął do jeszcze starszej i bliższej Mozartowi wersji słynnego waltera.

http://www.youtube.com/watch?v=l0aBhRxA9HA

Staier i Schornsheim na niezwykłym Stein vis-a-vis (1777):
http://www.youtube.com/watch?v=uQ79dUvhrXs
Zapisane

amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1596 : Maj 05, 2014, 23:00:20 »

suita C-dur KV 399 czy Allegro g-moll KV 312/590d

tak tylko na klawesyn. Na szczęście na jutubie jest i na fortepian (rzadkość) i udało mi się to ściągnąć. raz w życiu słyszałem te allegro g-moll na fortepiano. raz w życiu...nienawidze klawesynu, zwłaszcza jak w operach zabrudzają czysty śpiew, cantabile i piękno brzmienia smyczków np. w  Weselu Figara...
Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1597 : Maj 06, 2014, 00:19:53 »

Czarodziejski flet nie przysparza tego problemu  Mrugnięcie  Przyznasz jednak, że pełne życia, niezwykle dynamiczne i znakomicie wkomponowane w muzyczny nurt akcji recytatywy secco w Weselu to prawdziwy majstersztyk. Znasz nagranie Rene Jacobsa z Concerto Köln (Harmonia Mundi)? Zastapił on klawesyn fortepiano.
Zapisane

amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1598 : Maj 08, 2014, 16:39:30 »

fortepiano może być (choc zawsze będę wolał nasz współczesny fortepian). Na fortepiano słyszałem na żywo w PR2PR Don Giovanniego Z Budapesztu. Genialna rzecz. Byłem wtedy w innym świecie. Klawesyn dla mnie tylko we wczesnych operach gdzie są instrumenty dawne, powinny być. Blacha, kotły...Wesele i Flet mają piekne brzmienie. Po co je zabrudzać?
Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1599 : Maj 08, 2014, 18:39:58 »

A propos pięknego brzmienia - z pewnością to cecha, którą wyróżniają się sonaty Mozata pod palcami węgierskiej (choć związanej z konserwatorium w Utrechcie) pianistki Klary Würtz, która zarejestrowała ich komplet. Poniższe Allegro z 16. Sonaty F-dur KV 533 ukazuje artykulacyjne wyczucie na splatające się w polifonii głosy, a zarazem wrażliwość artystki na barwę dźwięku. Efekty nie do osiągnięcia na klawesynie  Mrugnięcie

http://www.youtube.com/watch?v=ZdNyz04JMl8
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1600 : Maj 11, 2014, 01:55:49 »

Muzyczna kondycja Austrii jest dziś nie najlepsza. A przecież to ojczyzna Mozarta, Haydna czy Mahlera, kreatorów dziejów muzyki, wrogów performatywnego kiczu. Przypomnijmy, że sztuka potrafi obronić się sama, w swej czystej postaci.

Tak też można śpiewać o rozpalonym w sercu płomieniu. Zum Glück Mrugnięcie 
http://www.youtube.com/watch?v=ARiVQaKCWR0
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2014, 03:13:58 wysłane przez Aleksias » Zapisane

amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1601 : Maj 11, 2014, 23:14:26 »

w tym rzecz że posiadam ten komplet i nie jestem zadowolony. lewa ręka leosza niż np u Derika Hanna (komplet koncertów)  ale nie umywa sie co do Mitsuko Ushidy (tez mam komplet). Brak emocji, brzmienie za cieżkie. ale może to wina fortepianu? ogólnie jestem zadowolony, nie narzekam, ale to nie mój ideał.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2014, 00:05:30 wysłane przez Aleksias » Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1602 : Maj 11, 2014, 23:16:06 »

ale trzeba przyznac że te allegro genialne jest..jak wszystko Mozarta  ale te wyjątkowo
Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1603 : Maj 12, 2014, 22:43:05 »

Ma, trzeba przyznać, relatywnie długie przetworzenie  Spoko

Jakiś czas temu bardzo pozytywnie wyrażaliśmy się o sonatach zarejestrowanych przez Christopha Eschenbacha. Znasz te nagrania?   

KV 533
http://www.youtube.com/watch?v=Wh6yRpwoQlU
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #1604 : Maj 13, 2014, 00:01:41 »

Jednak, panowie, klawesyn ma swój wdzięk;) Trzeba tylko umieć go z niego wydobyć. Tak jak, chociażby, z wiolonczeli. Albo z mandoliny;)) Potraktowany odpowiednio przez znawcę odsłania swą staroświecką duszę. Oczywiście, jeśli się go już a priori nie trawi - nie ma pewnie rady - de gustibus:)

To allegro choćby w wykonaniu Barta van Oorta w moim odczuciu czaruje urokiem starej pozytywki, delikatnej niczym krucha figurka z saskiej porcelany:)
Która czymś tam się też od środka rozświetla:)
https://www.youtube.com/watch?v=X9Kcd9HnYyo

Kiedy po ekspresowym przeniesieniu się w dzisiejsze czasy usłyszymy je nagle w wykonaniu na fortepian, może się z początku wydawać, że jest jak owa figurka, której spiłowano i wygładzono zdobienia, żeby uczynić zadość wymogom minimalizmu;) - wyjęte ze swojego czasu, "out of place". Trzeba dopiero przetransponować, usadowić się duchowo w tej nowej rzeczywistości;))
https://www.youtube.com/watch?v=P032wuYIOCA

Koncerty w komplecie Philipsa wykonuje Brendel - wydaje się, że bardzo przyzwoicie:) Choć nie wszyscy przepadają za jego interpretacjami. W 170-płytowym boksie to mniej znani wykonawcy i przyznaję, że ich nie odsłuchałam - tyle było tych innych, zapierających dech:). Ale są tam też świetne nazwiska - Jaap ter Linden, Mackerras, właśnie Klara Wurtz, van Oort. Generalnie boks jest przyjemnie hipowy:) Kłopot z boksami właśnie w tym, że to sprzedaż wiązana - dostajemy hurtem i to, czym się na pewno zachwycimy i przy okazji coś, co zdecydowanie wolimy w innych wykonaniach. Można rozważyć, czy nabycie tej części zachwycającej nadal będzie się nam kalkulowało cenowo:)

Amadeuszu, na amazonie sygnalizowano, że w kilku przypadkach w boksach Briliant Classic - nie tylko tych mozartowskich - zdarzały się braki pojedynczych płyt lub ścieżek. Co do Haffnerowskiej - może przyda Ci się wskazówka, że ścieżka ta pojawia się w innym miejscu:) Na płycie 8 Vol 1 jest tylko 10 ścieżek (podczas gdy 11 jest wypisanych na okładce płyty). Jednak Finał/Presto Haffnerowskiej nie zginęło. Ostatnie dwie części symfonii są nagrane razem na jednej ścieżce nr 10. Na okładce podana jest ścieżka nr 10 długości 3:04 min i nr 11 długości 4:16 min, natomiast na płycie ścieżka nr 10 trwa 7:20 min. Nie patrz na okładkę, sprawdź na słuch:)

« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2014, 18:27:29 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Strony: 1 ... 105 106 [107] 108 109 ... 116   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

forumpolskiejzabawy fox grafikaztelenowel obliviate-forum piraci