Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Miejsca związane z Chopinem, które warto odwiedzić  (Przeczytany 60873 razy)
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #60 : Czerwiec 26, 2011, 22:44:32 »

Piękne miejsca, piękne wspomnienia, ale dobrze Januszu, że już z nami jesteś! Uśmiech
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #61 : Czerwiec 26, 2011, 22:47:57 »

Z tym milicjantem dobre Januszu.. Chichot Chichot

Co do reportarzu..Jest na czym oko zawiesić - przepiękne widoki, zabytkowa architektura wraz z typowymi dla tej szerokości geograficznej wąskimi uliczkami, górzyste tereny poprzecinane wijącymi sie serpentynami - coś wspaniałego..Zaś samo tylko znalezienie się w "celi" Chopina, musiało doprawdy stanowić wielkie przeżycie emocjonalne (zresztą doskonale to widać po Twoim wyrazie twarzy.. Mrugnięcie) - fantastyczny materiał Januszu  Uśmiech
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #62 : Czerwiec 26, 2011, 23:01:27 »

Drogi Januszu, witaj z powrotem! Dziękujemy za relację z podróży   Uśmiech Eh, pozazdrościć...
Ty byłeś "u Niemców", a teraz jeden jest u mnie  Chichot Równowaga w przyrodzie jest więc zachowana  Mrugnięcie
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #63 : Czerwiec 26, 2011, 23:16:15 »

Dzięki, Januszu. Piękne miejsce, piękne widoki. Ciekaw jestem, jak wyglądała cela Chopina, gdy mieszkał w niej kompozytor, co dokładnie widział z okna... To faktycznie musiało być coś szczególnego - poczuć choć namiastkę tego, czego doświadczył kompozytor.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #64 : Czerwiec 26, 2011, 23:46:58 »

Januszu, witaj nam z powrotem Chichot Cóż za wspaniała podróż, jakie piękne wrażenia Uśmiech
Ja też dziękuję za reportaż, dzięki któremu mogłam się poczuć trochę tam, w tej romantycznej scenerii, w tych uliczkach, w tym klasztorze... Kto wie, może uda nam się kiedyś taka wspólna, szafarska eskapada Uśmiech

Piękny incydent ze Lwowa, godny Barei;)
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #65 : Czerwiec 26, 2011, 23:47:12 »

We wrześniu wybieram się na Majorkę. Słyszałem, że na wyspie jest miasto gdzie przebywał Fryderyk, miałem sprawdzić więcej szczegółów przed wyjazdem i szczerze mówiąc liczyłem na to, że miejsce to znajdzie się w programie wycieczek fakultatywnych. Rozumiem, że wyjazd do Valldemossy zorganizowałeś we własnym zakresie. Orientowałeś się, czy można wykupić tam zorganizowaną wycieczkę?

Januszu, przepraszam za prywatę, ale pomyślałem, że skoro wróciłeś właśnie z Balearów, to będziesz w stanie polecić miejsca warte odwiedzenia.


Widoki niesamowite, mnie zachwyca kolor wody. Jednak zdjęcia, choćby nie wiadomo jak dobre, nie oddadzą w pełni tych widoków.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #66 : Czerwiec 27, 2011, 00:11:30 »

Januszu, piękna podróż, zdjęcia, widoki. Niesamowicie nastrajają takie sentymentalne wyprawy śladami wielkich artystów... 
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #67 : Czerwiec 27, 2011, 07:11:31 »

Dzięki, Januszu. Piękne miejsce, piękne widoki. Ciekaw jestem, jak wyglądała cela Chopina, gdy mieszkał w niej kompozytor, co dokładnie widział z okna... To faktycznie musiało być coś szczególnego - poczuć choć namiastkę tego, czego doświadczył kompozytor.
O tym niezwykłym miejscu jest zachowany opis samego Chopina:

"Jestem w Palmie między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami itd. Co tylko Jardin des Planes ma w swoich piecach. Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. Balkony ogromne z winogronami nad głową; mauretańskie mury. Wszystko ku Afryce, tak jak i miasto, patrzy. Słowem, przecudne życie. (...)"

i dalej:

"Mieszkać będę zapewne w przecudownym klasztorze, najpiękniejszej pozycji na świecie: morze, góry, palmy, cmentarz, kościół krzyżacki, ruiny moskietów, stare drzewa tysiącletnie oliwne. A, Moje Życie, żyję trochę więcej... Jestem blisko tego, co najpiękniejsze
..."

Kochani, reasumując: wrażenia naprawdę niezwykłe i bez cienia nieskromności pozwólcie, że strawestuję samego Chopina: byłem blisko tego, co najpiękniejsze... Uśmiech

Piotrze,
teraz już wiesz, co to za miasto... W reportażu nie wspomniałem o Palmie, w której zaraz po przybyciu na wyspę na krótko zamieszkali kochankowie. Ale tam, specjalnie, nie znalazłem szczególnych pamiątek poza małym (i niestety nieco obskurnym) placykiem "Chopin".

O program wycieczek zorganizowanych się nie martw. Każdy palmeński hotel i każde tamtejsze biuro podróży ma w swej ofercie wycieczkę do "wsławionego" klasztoru. "Takie sentymentalne wyprawy śladami wielkich artystów" - jak słusznie pisze Pat - to przecież podstawowe źródło dochodów potężnej branży jaką jest na Balearach turystyka.  Miejsce to na Majorce jest tak bardzo popularne, jak u nas... Żelazowa Wola. Ale gorąco zachęcam do wycieczki indywidualnej. Po pierwsze: pojedziesz, kiedy ci wygodniej, po drugie - dużo taniej. Mój hotel chciał za wycieczkę blisko 50 Euro. Ja - za najem samochodu zapłaciłem 30 kilka plus bilet wstępu  7,50 euro (można go kupić na miejscu bez żadnej kolejki! Dzieci do lat 10 - wstęp bezpłatny). Tak więc nawet gdybym jechał samotnie - wyszłoby taniej, gdy zaś pojedziesz w kilka osób - koszt staje się śmiesznie mały. Uśmiech
A poza tym - do portu Valldemossa nie da się dojechać inaczej, jak samochodem osobowym. Tam, już żadne zbiorowe wycieczki nie docierają. Z jednej strony: na szczęście, z drugiej: szkoda. Bo miejsce niezwykle urokliwe i sentymentalne (stąd odpływał do Marsylii schorowany Chopin) - a trasa serpentynami nad skarajem morza - niezapomniana na całe życie  Duży uśmiech
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 08:36:54 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #68 : Czerwiec 27, 2011, 07:57:08 »

Super Video Januszu,
a muzyczne wykonanie także Twoje?
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #69 : Czerwiec 27, 2011, 08:10:18 »

Super Video Januszu,
a muzyczne wykonanie także Twoje?

Marku... dzieki za oba Chichot komplementy.
Ale nie, to preludium wprawdzie grywałem kiedyś dla siebie, ale nie aż tak z rozmachem i perfekt, jak wielki Arturo...
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #70 : Czerwiec 27, 2011, 12:09:07 »

Januszu, dziękuje za informacje. Muszę sprawdzić położenie Valdemossy i położenie mojego hotelu (gdzieś na wschodnim lub północno-wschodnim wybrzeżu). Przyznam, że jestem zwolennikiem wyjazdów indywidualnych i chętnie wypożyczyłbym samochód i pojechał dokładnie tam gdzie mam ochotę, no ale to nie tylko ode mnie zależy.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #71 : Sierpień 19, 2011, 18:17:20 »

Przyjaciele wracają z podróży dalekich...a jeden z nich był z wizytą u Chopina. Trochę to inaczej
wygląda niż ja pamiętam. Pere Lachaise

Zapisane

Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW