Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 35   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVII Konkurs im F. Chopina 2015 - II etap  (Przeczytany 122997 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #195 : Październik 11, 2015, 15:39:03 »

Odsłuchuję dzisiejszego Osokinsa, tym razem przez słuchawki, ależ podrywające Rondo. Hej, ludzie, on ma 20 lat!
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #196 : Październik 11, 2015, 16:40:47 »

Czy mi się wydawało (ale raczej nie), że Szymon Nehring zapomniał tekstu lewej ręki w polonezie fis-moll(gdzies w okolicach 70% utworu)? Chciałbym się mylić. Pomijając tą kwestię - pokazał, jaki potencjał znajduje się na pięciolinii Chopina.
Niestety mój słuch nie zawiódł. Odnośnie tej poważnej pomyłki napisałem nawet komentarz na FB, ale żaden z komentatorów w studio się do niego nie odniósł. Zresztą dlaczego tego nie skomentowali? Nie wypada "bo Polak"? To nie fair.



Nawiasem mówiąc, w tym polonezie dało się usłyszeć więcej błędów (niedograne nuty, elementy niepewności w lewej ręce).

Na potwierdzenie https://youtu.be/6fIjBXTqWMM?t=6094

Obawiam się, że tak drastyczne odejście od zapisu nutowego niweczy cały wysiłek Nehringa. Jeszcze nie wyrokuję, ale w pesymistycznym wariancie będzie mi bardzo żal tego pianisty. Jako JEDYNY spośród wszystkich uczestników Konkursu, potrafił wydobywać chopinowskie dźwięki, barwy, tempa i nastroje.

Teraz cała nadzieja wtym, że  jury uzna, iż walor poetycznej gry jest ważniejszy niż ta koszmarna pomyłka i mniej koszmarne od niej pomyłki. Chciałbym aby tak się stało.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2015, 16:50:14 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #197 : Październik 11, 2015, 17:01:46 »

Ja tak trochę zbiorczo za dwa dni konkursowe - nie wysłuchane zresztą w całości. Co do dziś...
Pojawiłam się dopiero w trakcie recitalu Szymona. Duża kultura dźwięku. Dobry puls poloneza, ale - jak ktoś wcześniej zauważył błąd w części mazurkowej. Barkarola ze ślicznym zaśpiewem tego najbardziej lirycznego fragmentu. Dobry, pełen łagodności nokturn. Walca i Ballady nie słyszałam. Myślę, że był zdenerwowany ale i tak pomiędzy nutami czuć było przepływ powietrza. Trochę mniej podobał mi się Piotr Nowak. Miałam wrażenie, że jest wyobcowany i jego przekaz gdzieś mi się gubił. To, co dostrzegłam w TV to duża niezależność pracy obu rąk, dobre osadzenie w klawiszach. Arisa Onoda nie porywająca. Pomiędzy frazą z ładnym dźwiękiem pojawia się to jej bang, bang, łup i to, co zaczynało wieść na orbitę rozbija słuchacza o mur. Georgis  hm...
Nie wiem czy to rzeczywiście indywidualność czy tylko indywidualista, ktoś kto poszukuje w muzyce czegoś własnego, nowego czy tylko uważa, że wie najlepiej. Nie sposób chyba rozstrzygnąć tego w trakcie konkursu, myślę, że czas to zweryfikuje. Możliwości chyba rzeczywiście duże, choć kiedy patrzyłam na to, jak gra czasem miałam wrażenie, że jego interpretacja ma źródło w jakimś niedostatku manualnym. Nie potrafię tego chyba ocenić, bo za mało widziałam, może obejrzę go jeszcze z eliminacji i I etapu. Co do jego programu cóż, w barkaroli były miejsca, gdzie akompaniament lewej ręki nie uzupełniał tematu prawej, lecz go dominował. Dobra artykulacja, selektywność dźwięku we fioriturach. Rondo a la Mazur zagrane jakby ze zbyt wielką nonszalancją, choć z zachowaniem ładnego dźwięku. Z kolei wariacje - brakowało różnych odcieni poszczególnych wariacji. Zagrał je jakby na jednym oddechu a wydaje mi się, że każde przetworzenie tematu w kolejnych jego wariacyjnych odsłonach powinno mieć swój własny smaczek. Fajnie wyszły dzwonki mazurka, ale nie wiem czy  sam mazurek tak do końca mi się podobał.
Z wczoraj - wielkie brawa dla Kate Liu i Erica Lu. Krzysztof podobał mi się bardziej niż Łukasz, choć ten drugi miał ciekawszy program. Nie do końca zrozumiałam jego zamysł w polonezie cis. U Krzysia zagubione spojrzenie, z którym wychodził na estradę zniknęło na widok klawiatury. Oczywiście nie ustrzegł się od błędów. Ale np. mazurek w polonezie fis - super. Dobrze wytańczony kujawiak z drugiego mazurka. Pierwszy mazurek trochę gorzej. Wieczorem nie oglądałam, bo posadzili mnie do brydża i w łasce swej jedynie zaoferowali dostęp do radia. Polaka muszę wysłuchać jeszcze raz zanim sobie wyrobię opinię, natomiast przez opary karcianej licytacji dochodziła do mnie Greczynka czy też Wenezuelka, na którą czekałam. Chyba zawód. Zamiast strumienia energii zrobił się jakiś wir. Nie wiem, czy jej nie pochłonął. Było trochę nieczystości, błąd tekstowy (o ile dobrze wyłapałam), trochę "rozbijania kotletów".
P.s. A w brydża dostaliśmy łupnia - to kara za poniechanie konkursu! Duży uśmiech
      
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #198 : Październik 11, 2015, 17:12:36 »

Runda popołudniowa - zaczyna ją bardzo przyjemnie Charles Richard-Hamelin

Polonaise-fantasy in A flat major Op. 61
Waltz in A flat major Op. 64 No. 3
Polonaise in F sharp minor Op. 44
Rondo in E flat major Op. 16

Azaż owo nie rozkosz...
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2015, 01:11:40 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #199 : Październik 11, 2015, 17:18:29 »

Charles Richard-Hamelin trzeba dobrze się wsłuchać bo to jest podobno pretendent do zwycięstwa
nie ma już przed nim żadnych problemów technicznych na klawiaturze, cała energia tylko w kreację
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #200 : Październik 11, 2015, 17:39:58 »

nie czujecie się zaskoczeni? bo ja bardzo  Uśmiech
to o tym pianiście powinna toczyć się dyskusja
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #201 : Październik 11, 2015, 17:43:07 »

ciekawe co o jego czuciu Chopina myśli Wojciech Świtała?  Chichot
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #202 : Październik 11, 2015, 17:49:18 »

Aleksias, napisz proszę program Rosjanina
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #203 : Październik 11, 2015, 17:53:58 »

A tak, czas na "resorty siłowe"Mrugnięcie)
Już się robi:)
Dymitr Szyszkin; i dla odmiany młodzieńcze chopinowskie Rondo na początku programu:

Rondo in C minor Op. 1
Nocturne in E flat major Op. 9 No. 2
Waltz in F major Op. 34 No. 3
Polonaise in A flat major Op. 53
Scherzo in B flat minor Op. 31

to o tym pianiście powinna toczyć się dyskusja
Wszyscy pewnie się zasłuchali w Charlesa, i nie rwą się dyskutować
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2015, 01:20:06 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #204 : Październik 11, 2015, 17:55:06 »

Niestety mój słuch nie zawiódł. Odnośnie tej poważnej pomyłki napisałem nawet komentarz na FB, ale żaden z komentatorów w studio się do niego nie odniósł. Zresztą dlaczego tego nie skomentowali? Nie wypada "bo Polak"? To nie fair.
To nie tak, zauważyłem, że oni z zasady cytują pochlebne komentarze, mniej pochlebne tylko wtedy, gdy jest ich dużo, a nie słyszałem, by odnosili się do istotnych zarzutów stawianych poszczególnym wykonaniom w komentarzach. W ogóle wybór komentarzy do cytowania jest jakiś dziwny  najbardziej rzeczowe i po prostu ciekawe przechodzą bez echa, a do cytowania wybierane są zwykle banały.

Ps.
Gdzieś można już obejrzeć Poloneza As-dur Osokinsa? Nie mogłem obejrzeć na żywo, a nagranie mi się urwało jeszcze przed "okatawami".
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #205 : Październik 11, 2015, 17:59:12 »

Na stronie konkursu kończy się na razie na Nehringu.

Łukaszu, spróbuj  tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=6fIjBXTqWMM

Na godzinie mniej więcej 3:35 (tam się zaczyna jego występ; polonez więc będzie gdzieś ok. 4:00)
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2015, 18:05:04 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #206 : Październik 11, 2015, 18:24:07 »

A jednak okazało się, że niedźwiedź potrafi też być delikatny:) Bardzo nam przyjemnie:))

A ostatnia przed przerwą - Rina Sudo:

Polonaise in A flat major Op. 53
Barcarolle in F sharp major Op. 60
Bolero in A minor Op. 19
Fantasy in F minor Op. 49
Waltz in F major Op. 34 No. 3
 
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2015, 18:33:42 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #207 : Październik 11, 2015, 18:25:08 »

kupuję Rosjanina w całości, wiem, że fragmentami gra nie te tempa, i akcentuje może nie tam gdzie faktycznie powinien, ale On dał mi tę szansę, że w uszach potrafię dośpiewać i mam ideał, ...pięknie
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #208 : Październik 11, 2015, 18:28:06 »

Podobała mi się interpretacja Poloneza As-dur Szyszkina. Były momenty tryumfalne i subtelne, niezagonione tempo, niepoprzycinane dźwięki.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #209 : Październik 11, 2015, 18:28:33 »

Osokins przypomina mi trochę Triffonov'a. Sprawia wrażenie pianisty pewnego siebie. Jako jeden z nielicznych zerkał w stronę sali. W jego wykonaniach Chopin ma na imię Georgijs a nie Fryderyk Z politowaniem
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 35   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

magicbears maniacraft watachawilkow mojekacper2 telenovelee