Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 116   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wolfi A. Mozart - muzyka uosobiająca Piękno  (Przeczytany 653206 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #300 : Czerwiec 08, 2011, 18:38:01 »

Witaj siódemko na forum szafarskiej rodzinki Uśmiech Miło, że do nas dołączyłaś Uśmiech

W rozwikłaniu sprawy na pewno nie pomogę, ale chętnie będę podglądał dyskusję, w której nie wątpię, wypowie się gospodarz topica - nasz szafarski guru od Mozarta - Patryk (nomen omen skądinąd "Mozart" )
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #301 : Czerwiec 08, 2011, 21:22:37 »

Witamy oczywiście bardzo gorąco.

 Buziak
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #302 : Czerwiec 08, 2011, 23:34:35 »

Witaj numerze 007-my  Uśmiech co prawda wstrząśniętej - nie zmieszanej..ci u nas brak, ale za to spora dawka dobrej muzyki i o muzyce.. Uśmiech
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #303 : Czerwiec 09, 2011, 00:46:30 »

Dobry wieczór, Fille:)
Cóż, myślę, że to niestety dość naturalne zjawisko związane z odbiorem dzieł genialnych jednostek - zawsze pojawią się ludzie, którym ten geniusz będzie jakoś zawadzał, którzy będą dopatrywać się w tym zjawisku najprzeróżniejszych innych, mniej czy bardziej fantastycznych wyjaśnień. Tak właśnie jest, na przykład, w przypadku Szekspira, którego twórczość przypisano przeróżnym innym osobom, a nawet próbowano zaprzeczać istnieniu samego Barda z Avonu Chichot. Ileż tam powstało teorii spiskowych:)) W naszych czasach choćby Lema podejrzewano, że w istocie jest grupą literatów podpisującą książki tym samym nazwiskiem:) Niektórym ludziom najwyraźniej trudno przychodzi uwierzyć, że ktoś może być aż tak dobry Chichot Te mechanizmy zapewne równie dobrze funkcjonują w świecie muzycznym.
Myślę, że Pat, nasz "Pan od Mozarta" zapewne zna owe herezje, a z pewnością może dać im słuszny i stanowczy odpór:) Chyba że uzna, iż szkoda tracić cenny czas na podobne fantasmagorie Uśmiech
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #304 : Czerwiec 10, 2011, 00:14:53 »

Witaj Kasiu!  Mrugnięcie Bardzo się cieszę, bratnia artystyczna duszo, że dołaczyłas do naszego forum. Nikt nas nie przekonana, że jest inaczej - Mozart to samo piękno w najszlachetniejszej formie! Chichot

Często czytałem, że różni badacze nie uznają za Mozartowskie niektórych utworów skatalogowanych przez Koechla. O Newmanie już słyszałem, choć nie wiem dokładnie, jakie dzieła on uznaje za nie-Mozarta. Zawsze znajdą się przecież antagoniści, którzy chcą wprowadzać zamęt - zwłaszcza, gdy w tle nazwisko wielkiego i znanego artysty. Niemniej, znam wiele dzieł, których autorstwo jest niepewne. Symfonie Alter i Neuer Lambacher KV 45a/deest, "Odense" KV 16a i wiele innych symfonii z okresu młodzieńczego czy nawet koncert podwójny na skrzypce i fortepian (choć w to akurat - nie mógłbym uwierzyć). Znalazłem gdzieś nawet całą ich listę, to dziś głównie KV Anh. oraz KV deest. Kiedyś, gdy miałem więcej wolnego czasu, szukałem tych najczęściej niewielkich, nieraz niedokończonych dzieł w sieci (są czasem dostępne np. w formacie midi).  Mrugnięcie

A propos - w katalogu tzw. zaginionych lub nieznanych dzieł Mozarta są też prawdziwe cudeńka, romantyczne perełki.  Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2011, 00:17:29 wysłane przez Mozart » Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #305 : Czerwiec 10, 2011, 00:18:29 »

A propos forów Mozartowskich - to jest bardzo ciekawe: http://www.mozartforum.com/VB_forum/forumdisplay.php?s=&f=3&page=3&pp=35&sort=lastpost&order=desc&daysprune=365
Chyba razem z Kasią możemy polecić.  Chichot
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #306 : Czerwiec 10, 2011, 09:23:26 »

A propos: jest taka śliczna prościutka melodyjka - znana każdemu uczniakowi podstawówki pt. "Były sobie kurki trzy..." Jedni przypisują ja Mozartowi, inni... anonimom. A jak Pat, wg Ciebie jest naprawdę?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #307 : Czerwiec 10, 2011, 10:27:12 »

Cześc Patryk  Uśmiech Jesteś prawdziwym mozartologiem, Hut ab! Ten Newman i spółka to naprawdę cięzkie przypadki; zaśmiecał swoimi długaśnymi i absurdalnymi postami chyba wszystkie anglojęzyczne fora o muzyce klasycznej - na wszystkich dostał bana (apropos - ban to po rumuńsku pieniądz  Mrugnięcie ), a większość wątków wykasowano. Coś tam jeszcze zostało w sieci, najwięcej chyba na talk classical. Fakt, że Mozart stwierdził o kwintecie Es-Dur KV 425, że jest chyba jego najlepiej napisanym dziełem świadczy wg Newmana o tym, że inne "lepsze" dzieła są niechybnie "ukradzione". O miernych zdolnościach twórczych Wolfganga Amadeusza ma też świadczyć wstęp do 37 symfonii KV 444. Zaginione dzieła von Paradies w gruncie rzeczy nie zaginęły - są w katalogu Koechla  Chichot Newman dopatrzył się też uderzających podobieństw między Requiem Mozarta a Requiem Luchesiego. Fakt, ze J. M. Kraus (1756-1792) nie jest dzisiaj zbyt znany też ma jedno proste wyjaśnienie - to co w jego twórczości bylo najlepsze wylądowało w katalogu Koechla  Mrugnięcie
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #308 : Czerwiec 10, 2011, 11:00:09 »

W poprzednim poście pomyliłam numer - chodzi o Kwintet Es-Dur KV 452, bardzo przepraszam!

Januszu, "Kurki trzy" to polska "wariacja" na temat francuskiej ludowej piosenki "Ah, vous dirai-je Maman" (ce qui cause mon tourment) czyli "Ach, powiedział(a)bym Ci Mamo" (co jest przyczyną mojego bólu/zmartwienia). Anglicy znają tę melodię jako "Twinkle, twinkle little star" albo piosenkę o alfabecie.  Ta osiemnastowieczna piosenka posłużyła Wolfgangowi Amadeuszowi jako temat do 12 wariacji (w katalogu pod numerem KV 265).

Życzę wszystkim Forumowiczom miłego dnia  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #309 : Czerwiec 10, 2011, 14:21:46 »

Januszu, "Kurki trzy" to polska "wariacja" na temat francuskiej ludowej piosenki "Ah, vous dirai-je Maman" (ce qui cause mon tourment) czyli "Ach, powiedział(a)bym Ci Mamo" (co jest przyczyną mojego bólu/zmartwienia). Anglicy znają tę melodię jako "Twinkle, twinkle little star" albo piosenkę o alfabecie.  Ta osiemnastowieczna piosenka posłużyła Wolfgangowi Amadeuszowi jako temat do 12 wariacji (w katalogu pod numerem KV 265).
Dzięki Kasiu za wyczerpujące info. Rzeczywiście, teraz i ja sobie przypomniałem nazwę tych wariacji. Czyli - kto tak naprawdę skomponował te nutki jako pierwszy - niewiadomo. Wiemy tylko, ze Mozart je swoim nazwiskiem dodatkowo rozpowszechnił. Uśmiech I to dobre Chichot
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2011, 18:17:50 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #310 : Czerwiec 10, 2011, 16:15:48 »

Zgadzam się z Tobą Januszu, ta melodia jest przeurocza  Uśmiech Nie wiem, czy jej autor jest znany, nawet co do tekstu nie ma 100% zgodności; niektórzy piszą dirai-je, a inni dirais-je . W wymowie nie ma żadnej różnicy, natomiast jest w znaczeniu i tu znowu muszę powiedzieć mea culpa odnośnie ostatniego postu: dirai-je to czas przyszły, a dirais-je tryb warunkowy czasu teraźniejszego.  Mrugnięcie
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #311 : Czerwiec 11, 2011, 00:07:34 »

Droga Kasiu - rzeczywiście szkoda czasu na omawianie Newmanowych mędrkowań. Jego argumentacja jest zabawna, jak się do niej rozsądnie ustosunkować...?  Duży uśmiech  Wierzę, że prawdziwi mozartofile po prostu to ignorują, a do uszu reszty - quasi-teorie Newmana nie docierają.  Mrugnięcie

Madamme Paradies była na pewno utalentowaną pianistką. Wykonywała koncerty fortepianowe Salieriego, Haydna - oraz Mozarta, być może dla niej napisał on świetny koncert B-dur KV 456. Niestety, nie znam jej (ocalałej - niewielkiej) twórczości (chyba, że przychylić się do hipotez autora "The Manufacture of Mozart"! Duży uśmiech).

Oczywiście, Mozart nie jest autorem melodii wspomnianej przez Janusza.  Chichot  Pełne uroku i brawury wariacje KV 265 powstały - co zadziwiające - w Paryżu, owego dramatycznego lata 1778 - obok m.in. wielkiej, tragicznej sonaty a-moll...

Zapisane

Blog o muzyce: